Kübik spinel yapıdaki bazı üçlü bileşiklerin yapısal, elektronik, elastik, titreşim ve termodinamik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the structural, electronic, elastic, vibrational and thermodynamic properties of some ternary compounds in cubic spinel structure
- Tez No: 417014
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezde, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) içerisinde genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGA) metodu kullanılarak kübik spinel yapıdaki AB2O4 (A= Ge, Si, Sn; B= Mg, Zn, Cd) bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik, termodinamik ve titreşimsel özellikleri incelendi. Yapısal sabitlerin (a0 ve u), Bulk modüllerinin (B), elastik sabitlerin (Cij), Shear modüllerinin (G) ve B/G oranlarının hesaplanan değerleri, mevcut deneysel ve teorik sonuçlarla iyi bir uyum içerisindedir. Bu materyallerin elektronik bant yapıları, toplam ve kısmi durum yoğunlukları verildi. Elektronik hesaplamalar tüm bileşiklerin doğrudan (Γ-Γ) bir band aralığına sahip olduğunu ortaya koymaktadır. AB2O4 (A= Ge, Si; B= Zn, Cd) bileşiklerinin fonon dispersiyon eğrileri direkt metot kullanılarak ilk defa hesaplandı. SiCd2O4 ve SnZn2O4 hariç tüm bileşiklerin kübik spinel yapıda dinamik olarak kararlı olduğu görüldü. Ayrıca yapısal sabitlerin, enerji bant aralığının ve elastik modüllerinin basınç ile değişimi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, electronic, elastic, thermodynamic and vibrational properties of the AB2O4 (A= Ge, Si, Sn; B= Mg, Zn, Cd) compounds in cubic spinel structure have been investigated using density functional theory (DFT) within the Generalized Gradient Approximation (GGA) method. The calculated values of the structural parameters (a0 and u), Bulk modulus (B), elastic constants (Cij), Shear modulus G and B/G ratios are in good agreement with the available experimental and theoretical results. The electronic band structures, total and partial density of states of these materials are given. The electronic calculations reveal that all compounds have a direct (Γ-Γ) band gap. The phonon dispersion curves of the AB2O4 (A= Ge, Si; B= Zn, Cd) compounds are calculated for the first time using the direct method. It is observed that except for the SiCd2O4 and SnZn2O4, all compounds are dynamically stable in cubic spinel structure. Furthermore the pressure-dependence of structural parameters, energy band gaps and elastic modulus are investigated.