XIn2O4 (X=Mg, Zn, Cd) bileşiklerinin yapısal, elektronik,elastik,fonon, termodinamik ve optik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of the structural, electonic, elastic, phonon, thermodynamic and optical properties of XIn2O4 (X=Mg, Zn, Cd) compounds
  1. Tez No: 700602
  2. Yazar: SİNAN YÜZLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
XIn2O4 (X = Mg, Zn, Cd) spinel tipi bileşiklerin yapısal, elektronik, elastik, fonon, termodinamik ve optik özellikleri, yoğunluk fonksiyonel teorisine (YFT) dayalı ilk prensip hesaplamaları kullanılarak araştırıldı. Değiş-tokuş terimi için genelleştirilmiş gradyent yaklaşımı (GGY) ve yerel yoğunluk yaklaşımı (YYY) olmak üzere iki yaklaşım kullanıldı. Toplam enerji, hem Methfessel-Paxton (M-P) yöntemi hem de lineer tetrahedron (L-T) yöntemi kullanılarak hesaplandı. Örgü parametreleri mevcut teorik ve deneysel sonuçlarla uyumludur. Elektronik bant yapısı ve durum yoğunluğu elde edildi ve mevcut teorik hesaplamalar ile karşılaştırıldı. Bu üç bileşik yarıiletkendir. Tek kristal elastik sabitleri, zor-zorlanma yaklaşımı kullanılarak bulundu. XIn2O4 (X = Mg, Zn, Cd) için fonon spektrumunu sunuldu. Hesaplanan sonuçlar, kübik spinel yapıdaki bu bileşiklerin hem dinamik hem de mekanik olarak kararlı olduğunu göstermektedir. Isı kapasitesi ve Debye sıcaklığı gibi termodinamik özellikler tahmin edildi. Dielektrik fonksiyon, kırılma indisi, sönüm katsayısı ve yansıtıcılık gibi bazı optik özellikler hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The structural, electronic, elastic, phonon, thermodynamic and optic properties of XIn2O4 (X = Mg, Zn, Cd) spinel-type compounds are investigated using first-principles calculations based on the density functional theory (DFT). The exchange-correlation term is treated using two approximations generalized gradient approximation generalized (GGA) and local density approximation (LDA). The total energy was calculated using both the Methfessel-Paxton method and the linear tetrahedron method. Lattice parameters are in good agreement with the available theoretical and experimental results. Electronic band structure and density of states have been obtained and compared with the available theoretical calculations. These three compounds are semiconductors. We have predicted the single-crystal elastic constants using stress-strain approach. We have presented phonon spectrum for XIn2O4 (X = Mg, Zn, Cd). The calculated results show that these compounds in the cubic spinel structure are both dynamically and mechanically stable. The thermodynamic properties, such as the heat capacity and the Debye temperature were predicted. Some optical properties like dielectric function, refractive index, extinction coeffcient and reflectivity were calculated.