Doğal aydınlatmada kapalı gök koşullarında farklı enlemler için belirlenen en uygun ışık rafı tasarımı için bir yöntem
A method for the most suitable light shelf design, determined for different latitudes, in overcast sky conditions, in natural lighting
  1. Tez No: 417031
  2. Yazar: OKAY ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Işık rafları gelişmiş gün ışığı aydınlatma sistemlerinden biridir. Işık raflarından maksimum verim elde etmek için uygun şekilde yerleştirilip, boyutlandırılması gerekir. Bu çalışmada, farklı enlemlerde kullanılabilecek ışık raflarının, doğru yerleştirilip, boyutlandırılmasına yardımcı olmak amacıyla eğriler oluşturulmuştur. Ecotect ve Radiance yazılımlarının kullanıldığı çalışma da 3m, 3,9m, 4,8m yükseklikteki tip ofis ünitelerinde, 0°, 15°, 30°, 45°, 60°, 75° enlemleri kullanılarak oluşturulan eğrilerin ara enlemler ve farklı ofis yüksekliklerinde pratikteki kullanımı için bir yöntem de geliştirilmiştir. Çalışma da ayrıca, CIE* standart kapalı gök tipinde uygun yerleşimleri belirlenen ışık raflarının, CIE standart açık gök tipinde, gündönümlerinde, 4 ana yönde verimleri belirlenmiştir. İlaveten, CIE standart kapalı gök tipinde, mekân içinde istenilen gün ışığı aydınlık değer aralığının, enlem ve ofis yüksekliklerine göre pencereden mesafeleri, doğal aydınlatmanın dikkate alındığı projelerde tasarımcılara tavsiyeler olarak sunulmuştur. Çalışmada belirlenen koşullarda, 0°-75° enlemleri arasında, 3m-4,8m ofis yükseklikleri arasında, uygun ışık rafı yerleşimi için kullanılabilecek eğriler“Cun-Okay”eğrileri olarak isimlendirilmiştir. *CIE (International Commission On Illumination)
Özet (Çeviri)
Light shelves are one of the improved daylight systems. Light shelves must be sized and positioned correctly to achieve the maximum efficiency. The curves are created to achieve the correct position and size of light shelf that can be used on different latitudes in this study by using Ecotect and Radiance softwares. Also a practical method is improved to use these curves for different interiors' heights and latitudes which are created for 3m, 3,9m, 4,8m interiors' heights on 0°, 15°, 30°, 45°, 60°, 75° latitudes. Addition to that, the efficiency of suitable light shelves, which are created in CIE* standard overcast sky type, are detected in CIE standard clear sky type for 4 main directions, in equinox. At the end, some advices are provided about distance of desired daylighting levels from window for designers interested in natural lighting. The curves, detected with determined conditions in this study, are named as“Cun-Okay”curves for using the sizing and positioning of light shelves between 0°-75° within 3m-4,8m office heights. *CIE (International Commission On Illumination)