Basınçlı gaz tüpleri kullanım ve depolanmasının iş sağlığı güvenliği açısından incelenmesi ve çözüm önerileri
Investigation of using and storing of compressed gas cylinders from view of occupational health and safety and solution suggestions
- Tez No: 417050
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sanayide, laboratuvarlarda ve birçok alanda kullanılan basınçlı gaz tüplerinin çevre ve yaşam üzerinde tehlike oluşturmaması için kullanılan tüplerin ve içinde barındırdığı gazların özellikleri iyi bilinmelidir. Gaz tüplerinin hatalı doldurulması ve yanlış kullanımı sebebiyle meydana gelen kazalarda ölümle neticelenen maddi ve manevi kayıplar yaşanmaktadır. Gazlardan kaynaklanan meslek hastalıkları da insanın yaşam kalitesini düşürmekle birlikte kişinin iş hayatından da uzaklaşmasına sebep olmaktadır. İnsan ve çevre yaşamındaki bu olumsuzlukları minimize etmek için basınçlı gaz tüplerinin dolumu, kullanımı ve depolanmasıyla ilgili mevzuat ve standartlar vardır. Yıllar içinde tecrübelerle oluşmuş bu standartlara ve mevzuata uyulması ve zamanla yenilenen standart ve teknik mevzuatın da takip edilmesi gerekmektedir. Tez çalışmasında teknik açıdan gazların özellikleri ile bu gazların depolandığı tüplerin üretimi, kullanımı, taşınması, depolanması ve periyodik muayenelerine ilişkin hususlar ele alınmıştır ve aynı zamanda bu hususlar uyulması gerekli mevzuat ve standartları da içerecek şekilde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda basınçlı gaz tüplerinin basit kullanım önerileriyle kullanımı sırasında karşı karşıya kalınan risklerin detayları ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The properties of compressed gas cylinders and the gas inside should be well known not be cause any hazards over human health and enviromental safety. Many accidents that cause pecuniary losses and intongible damages, even deaths, can result from the misuse and incorrect filling procedures of compressed gas cylinders. Additionally, occupotional diseases due to gases affect and worsen the human's quality of life while causing to lose interest in their business life. There are legislations and standarts about filling, usage and storage of compressed gas cylinders to minimize these negativenesses at living quarters. Obeying these standarts and legislation that was formed with experiences in years, renewed and updated versions should also be followed. This thesis examines properties of gases technically and the points regarding tubes filled with gases in aspect of manufacturing methods, usage, handling, storage and periodic inspection; also makes a comparative analysis with these point including legislations and standarts to be obeyed, according to this analysing, simple suggestion about usage of compressed gas cylinder were given. Additionally, risks faced with during usage and solution offers in detail were mentioned.