Bolu ili Seben ilçesi Nimetli Köyü Eski Camii restorasyon önerisi
Restoration proposal of Nimetli Village Old Mosque in Bolu province, Seben district
- Tez No: 417051
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE IŞIK AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu çalışma Bolu İli Seben İlçesi Nimetli Köyünde yer alan Eski Camii'yi konu etmektedir. Çalışmanın amacı yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için, rölövesinin hazırlanarak, mevcut durumunun belgelenmesi, restitüsyon çalışmasının yapılarak özgün durumunun belirlenmesi ve restitüsyon projesinin ışığında restorasyon önerisi getirilmesidir. Bu çalışma; Nimetli Köyü Eski Camii'nin bugünkü durumunu belgeleyen rölöve ve tanımlamaları, karşılaştırmalı çalışma ve tarihi araştırmalar yardımıyla hazırlanan, özgün halini gösteren restitüsyon projesini ve yapının restorasyon projesi önerisini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is issued on The Old Mosque of Nimetli Village which is located in Nimetli Village of the Seben district in Bolu province. The aim of this study is to prepare the measured drawings and document the present condition, to determine the original situation via restitution project and to bring the restoration proposal with the assistance of the restitution project in order to conserve the structure for the future generations. This study includes; graphic documentation that defines the present condition of Nimetli Village Old Mosque, restitution project which is prepared by comperative study and historical analysis that shows the original condition and a restoration project proposal of the structure.