Çok amaçlı tek sıra tesis düzenleme probleminin çözümü için NSGA II ve hedef programlama yaklaşımı
NSGA II and goal programming approach for solving the multi-objective single row facility layout problem
  1. Tez No: 417064
  2. Yazar: ESRA DUYGU DURMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tek sıra tesis düzenleme problemi, bölümlerin düz bir hat üzerinde yerleşiminin planlanması problemidir. Tek sıra tesis düzenleme probleminde, genellikle bölümler arası toplam taşıma maliyetlerini en küçüklemek hedeflenmektedir. Ancak, gerçek hayatta tesis düzenleme problemini tek bir amaçla ifade etmek mantıklı olmayacaktır. Bunun için nicel ve nitel amaçları ele alan çok amaçlı modeller üzerinde çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında, tek sıra tesis düzenleme problemi, tavlama benzetimi ve genetik algoritmalar ile bölümler arası toplam akış mesafelerinin (toplam taşıma maliyetinin) en küçüklenmesi amacıyla çözümlenmiştir. Tavlama benzetimi algoritması için farklı komşuluk yapıları incelenmiştir. Ayrıca, toplam akış mesafesini en küçüklemekle birlikte, yakınlık skorlarını en büyüklemeyi hedefleyen çok amaçlı tek sıra tesis düzenleme problemi ele alınmış ve çözümü için, ağırlıklı hedef programlama yaklaşımı ve NSGA II algoritması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Single row facility layout problem is the problem of arranging departments on a straight line. The main objective of the single row facility layout problem is to minimize the total material handling cost. However, it is not explanatory to use one objective. Hence, researchers pay more attention to model facility layout problems with qualitative and quantitative objectives. In this study, the single row facility layout problem is solved by using simulated annealing and genetic algorithm in order to minimize total flow distance between departments (total material handling cost). Different neighborhood search mechanisms are investigated for simulated annealing. Also, a weighted goal programming approach and a NSGA II algorithm are proposed to solve multi-objective single row facility layout problem with the objectives of minimizing total flow distance and maximizing closeness rating scores.