Görüntü işleme metotları ile girişimsel olmayan mide kanserinin tespit edilmesi
Determining gastric cancer non-invasively with image processing methods
- Tez No: 417065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT HARDALAÇ, PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, tıp alanında görüntü işleme uygulamaları incelenmiş, mide kanserinin erken teşhisinde daha doğru ve daha hızlı karar verebilmek için uzman doktorlara yardımcı bir karar destek sistemi oluşturulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, genel olarak, bilgisayarlı tomografi (BT) ile çekilmiş mide görüntüleri için kanserli bölgeleri lokalize eden, yeni bir sistem üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, mide bölgesinde oluşum gösteren kanserli bölgelerin renk uzayında koordinatlarının belirlenerek, yüksek doğrulukta kitle içeren bu alanların sınırlandırılarak, kullanıcıya geri bildirilmesidir. Bahsedilen bu proses, enerji haritalaması ve çoklu görüntü işleme metotları kullanılarak gerçekleştirilmiş ve sonucunda ortaya gelişmiş bir sistem çıkmıştır. Sistemin oluşumu sırasında, doğruluk oranını maksimum düzeye çıkarmak amacıyla iki ana yol izlenmiştir. İlk kısımda, gelişmiş görüntü işleme metotları birbiri arasında döngüsel olacak şekilde işlenerek, veriler üzerinde çalışılmıştır. İkinci kısımda ise, sistem içerisinde, öncelikle, HFD ve Log dönüşümleri ayrı ayrı kullanılmış, sonrasında ise bu transformasyonlar birlikte kullanılarak, ortaya çıkan üç farklı durum için incelemeler yapılmıştır. Toplamda bu üç durum için, enerji saçılımı ve DC enerji yoğunluğu analizleri gerçekleştirilmiş ve sistemin performansı üzerine yorumlamalar yapılmıştır. Sonuç olarak, girişimsel olmayan bir yöntemle mide kanseri tespit işleminde, HFD ve Log dönüşümlerinin birlikte kullanıldığı durumda, sistemden maksimum başarı ve performans gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, applications of image processing in the field of the medicine are examined, furthermore in the process of determining the diagnosis and treatment of gastric cancer to make faster and more accurate decision, creating a decision support unit which helps specialists is aimed. In this study, a novel system was created to localize cancerous regions for stomach images which were taken with computerized tomography (CT). The aim was to determine the coordinates of cancerous regions which spread in the stomach area in the color space with using this system. Also, to limit these areas with a high accuracy ratio and to feedback to the user of this system were the other objectives. This process was performed with using energy mapping, analysis methods and multiple image processing methods and the system which was consisted from these advanced algorithms was appeared. During the formation of the system, to exalt the accuracy to the maximum level, two main stages were followed up. First, in the system, advanced image processing methods were processed between each other and obtained data were studied. Second, in the system, FFT and Log transformations were used respectively for the first two cases, then these transformations were used together for the third case. For totally three cases, energy distribution and DC energy intensity analysis were done and comments were done on the performance of this system. Finally, a non-invasive method was achieved to detect the gastric cancer and when FFT and Log transformation were used together, the maximum success and performance obtained.