Q-hibrit toplamsal integral tipli operatörlerin Schurer genelleştirilmesi
Schurer generalization of q-hybrid summation integral type operators
- Tez No: 417070
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde q-hibrit toplamsal integral tipli operatörlerin bir Schurer tipinde genelleştirilmesi tanımlanacaktır. Bu operatörler için Korovkin test fonksiyonlarının değerleri hesaplanacaktır. Pozitif reel eksen üzerinde bu operatörlerin noktasal yakınsamaları incelenecektir. Bu operatörler için ağırlıklı yaklaşım teoremi ve yaklaşım hızına dair bir oran elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is defined a Schurer generalizations of q-hybrid summation integral type operators. It is calculeted the values of Korovkin test functions at these operators. It is investigated that pointwise convergence of these operators on positive real axis. Besides, it is given a approximation theorem for these operators and it is obtained that an estimate for rate of convergence of these operators.