Türkiye'de resmi kurumlara duyulan güvenin kategorik regresyon ve lojistik regresyon analizi ile incelenmesi
Investigation of confidence in some government agencies in Turkey with categorical regression and logistic regression analysis
  1. Tez No: 417077
  2. Yazar: KADİR GÜÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bağımlı değişkeni kategorik olan modelleri açıklama amacı taşıyan lojistik regresyon analizi sosyal bilim çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Alternatif tekniklere göre varsayımlarının azlığı ve çıktılarının kolay yorumlanabilmesi, lojistik regresyon analizini cazip bir hale getirmektedir. Optimal ölçekleme tekniklerinden olan ve tıpkı lojistik regresyon gibi bağımlı değişkeni kategorik modelleri açıklamada kullanılan bir diğer teknik ise kategorik regresyon analizidir. Kategorik regresyon analizi de tıpkı lojistik regresyon gibi az sayıda varsayıma dayanmakta ve son derece etkin çözümler üretmektedir. Bu çalışmada, Bilgiç ve Akyürek (2009) tarafından hazırlanan ''Güneydoğu Sorununun Sosyolojik Analizi'' isimli çalışmadaki veriden yararlanılarak ülkemizde Türk Silahlı Kuvvetlerine olan güven düzeyi ile çeşitli demografik değişkenler arasındaki ilişkiler, kategorik regresyon analizi ve lojistik regresyon analizi kullanılarak incelenecek ve benzer veri tipine sahip modelleri açıklamada kullanılan bu iki regresyon modelinin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Logistic regression model which aims to explain the models whose dependent variable is categorical is frequently used in social science studies. In comparison with alternative techniques, exiguity of assumptions and easy interpretation of outputs make logistic regression analysis attractive. Just like logistic regression, another optimal scaling technique that aims to explain the models whose dependent variable is categorical is categorical regression analysis. Also, similar to logistic regression analysis, categorical regression has few assumptions and produce highly effective solutions. In this study, by benefiting from the study named“Sociological Analysis of Southeast Problem”by Bilgiç and Akyürek (2009), the relationships between the confidence level in Turkish Armed Forces and various demographic variables will be investigated using categorical regression analysis and logistic regression analysis. Also, the similarities and differences of these two regression models used to explain the models which have similar data types will be examined.