Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılan bir yeşil ev analizinin uygulanması
Implementation of a green house analysis used renewable energy sources
  1. Tez No: 417076
  2. Yazar: UĞUR BAYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Günümüzde, enerji ihtiyacının çok büyük bir kısmı fosil yakıtlardan sağlanmaktadır. Fosil yakıtların sınırlı olması insanları farklı enerji üretim metotları aramaya yönlendirmiştir. Bu doğrultuda çevreye zarar vermeyen ve tamamen doğal olan yenilenebilir enerjinin kullanımı her geçen gün artmaktadır. Tüketilen fosil yakıtların yaklaşık %40'ının binalarda kullanıldığı düşünüldüğünde yenilenebilir enerji kaynaklarından evlerde de yararlanılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılarak tasarlanan yeşil evlerde %50-70 oranlarında enerji tasarrufu yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmada; yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılarak Ankara şartlarında bir konutun enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılan tasarım incelenmiştir. Konutun, yeşil bina özelliklerini taşıyabilmesi için gereken ısı yalıtımının yapılmasına, düşük enerji sınıfında yer alan elektrikli ev aletlerinin kullanımına, geri dönüşümü olan ve çevreye zarar vermeyen malzemelerden faydalanılmasına dikkat edilmiştir. Elektrik enerjisi için fotovoltaik güneş panelleri, ısıtma-soğutma ve sıcak su eldesi için toprak kaynaklı ısı pompası ve güneş kolektörleri, kullanım suyu için ise yağmur suyu depolama sistemleri kullanılmıştır. Sağlanan enerji tasarrufunun ortaya çıkardığı maliyet belirlenmiş, yeşil evde kullanılan sistemlerin geri ödeme süreleri hesaplanmış ve bu sürelerin makul olup olmadığı incelenerek sistemler ekonomik yönden analiz edilmiştir. Yapılan analiz neticesinde, yeşil evin tasarımının doğru olduğu ve yeşil ev kurulumunun uygulanabilir olduğu izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the vast majority of energy needs are provided by fossil fuels. People have been led to seek different methods of energy production because of limited fossil fuels. In this context, use of renewable energy, which it does not harm the environment and all natural, is increasing day by day. When considering that approximately %40 of the consumption of fossil fuels has been using in buildings, it has emerged benefiting requirements from renewable energy sources in homes. Green houses that designed by utilizing renewable energy sources have been observed energy saving at about %50-70 rate. In this article, a design work which aimed to fulfill residental energy demand with benefiting from renewable energy sources in Ankara conditions was investigated. In order to have the green building features of this residental house; making the necessary heat insulation, using of electrical appliances in the low-energy class, utilization of materials that recycling and do not harm the environment have been paid attention. Fotovoltaic solar panels were used for electric power, ground source heat pumps and solar collectors were used for heating-cooling and hot water supply, rain water storage system was used for water. It was determined the cost of providing energy saving, estimated payback period of systems in green house and the systems were analysed economical perspective by examining whether this period is reasonable or not. The analysis concluded that the green home design has been right and it has been described as feasible of green house construction.