Rüzgar santrallerinin güç sistemi üzerindeki etkileri
The impact on the power system of wind power plants
  1. Tez No: 417081
  2. Yazar: ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Fosil yakıt kaynaklarının sınırlı oluşu ve hava kirliliği, asit yağmurları ile sera etkisi şeklinde ortaya çıkan çevresel sorunlar nedeniyle, yenilenebilir enerji kaynakları tüm dünyada giderek artan bir ilgi ile karşılanmakta ve enerji gereksiniminin karşılanmasında önemli bir kaynak olarak görülmektedir. Yenilenebilir, temiz, ucuz bir enerji olan rüzgâr enerjisi de bu yenilenebilir enerji kaynaklarına bir örnektir. 2013 yılı itibari ile dünyadaki toplam kurulu rüzgâr gücü 318 GW'tır. Türkiye'nin rüzgâr enerjisi ile ilgilenmeye başlaması büyük ölçüde 1990'lı yılların ortalarına rastlar. Türkiye'nin kurulu rüzgâr enerji kapasitesi 1998'de 9 MW iken 2004'de 20 MW'a 2014 yılında 3548 MW'a yükselmiştir. Rüzgâr santrallerinin enterkonnekte sistemlere bağlanmasının teknik ve fiziksel problemleri, bu yenilenebilir enerji kaynağının önemli bir yönüdür. Bu çalışmada son 20 yıldaki araştırmalar, rüzgâr türbinlerinin ve rüzgâr çiftliklerinin elektrik şebekesine entegrasyonundaki problemler analiz edilmiştir. Özellikle rüzgâr santrallerinin elektrik iletim sisteminde sık sık meydana getirdiği gerilim değişimlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Matlab simulink programında bir rüzgâr santralinin simülasyonu yapılmış, Pss-e programıyla da gerçek sistem üzerinde rüzgâr santralleri üzerinde çalışma yapılmıştır. Simülasyon ve gerçek sistem üzerinde, elektrik sisteminde rüzgâr santrallerinin meydana getirdiği gerilim bozulmaları gösterilmiştir. Türkiye'nin rüzgâr enerjisi ve rüzgâr santrallerinin enterkonnekte sistemlere entegrasyonu ile karşılaşılan problemler için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to limited fossil fuels and their negative impact on environment such as air pollution, acid rains and greenhouse effect, the interest on renewable energy resources has been increasing, gradually, all over the world. Wind energy is also an example for these renewable, clean and cheap energy resources. Global installed capacity has managed 318 GW in 2013. Wind energy is noticed on late 1990's in Turkey. The installed capacity of Turkey's wind energy has increased 9 MW in 1998 to 20 MW in 2004 to 3548 MW in 2014. Technical, physical problems and connection of interconnected system of the wind power plants are important aspect of these renewable energy sources. In this study, the results of nearly two decades of research mean that the integration of wind-turbine and wind farms into electricity networks generally analyzed problems. Especially wind power plants in the electricity transmission system was aimed to evaluate the voltage changes brought occur frequently. It made a wind farm simulation in Matlab Simulink program, PSS-E program is made with the work on the wind farm on the actual system. Simulation and on a real system, the electrical system has been shown voltage distortions caused by the wind farms. The proposals are presented wind energy of Turkey and integration of the wind power plants to interconnected system and the solution of these problems.