Demir yolu köprülerinin deprem etkisi altında farklı yönetmeliklere göre tasarımı
Comparison of railway bridges from seismic aspect according to AASHTO, EUROCODE and Turkish earhtquake code
- Tez No: 417082
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇAĞATAY MEHMET BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Deprem yönetmelikleri teknik literatürdeki gelişmelere ve yaşanmakta olan deprem tecrübelerimize göre belirli aralıklarda güncellenmekte ve değiştirilmektedir. Deprem yönetmeliklerinde yapılan bu değişiklikler genellikle tasarım esasları üzerinde yapılmaktadır. Bu çalışmada, örnek bir demiryolu köprüsüne ilişkin American Association of State Highway and Transportation Officials(AASHTO, 2002), European Standard(EUROCODE) ve Ulaştırma Bakanlığı Kıyı ve Liman Yapıları, Demiryolları, Hava Meydanları İnşaatlarına İlişkin Deprem Teknik Yönetmeliklerinde önerilen tasarım yöntemleri karşılaştırması yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı bir demiryolu köprüsünün depreme göre tasarımında anılan yönetmeliklerdeki farklılıkların incelenmesidir. Yönetmeliklerdeki projelendirme için önemli farklılıklar derlenerek çalışmanın içinde verilmiştir. Elde edilen bulguların tartışması yapılarak sonuç ve önerilere gidilmiştir. Bu çalışma sonucunda Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce hazırlanan Demiryolu Teknik Şartnamesinde kullanılacak deprem yönetmeliğine ve Eurocode'a milli ek önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Earthquake codes have been periodically revised and updated depending on the technical literature improvements and our earthquake experiences.These revisions and updates in earthquake codes have been generally performed according to the design principals. In this paper, the design methods given in Turkish Earthquake Code, AASHTO and EUROCODE related to a typical railway bridge were considered for comprasion. The purpose of this study is to investigate the differences in the aforementioned codes in the seismic design of a railway bridge. The important differences of design methods in the mentioned earthquake codes were provided in the compiled study. By discussion of the findings, some conclusions and recommendations were reached. End of the study, earthquake design code was suggested for railway technical specification which is being prepared by General Directorate of Railway Regulation and national annex was suggested for Eurocode.