Hayvansal kökenli yem hammaddelerinde (et, kan, tavuk ve balık unu) biyojen aminlerin araştırılması
The investigation of biogenic amines in animal by products (meat meal, chicken meal, meat-bone meal, blood meal and fish meal)
- Tez No: 417108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, hayvansal kökenli yem ham maddelerinde (et-kemik, kan, tavuk ve balık unu) biyojenamin seviyelerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada yem ham maddelerinin biyojenamin (triptamin, β-feniletilamin, putresin, kadaverin, histamin, tiramin, spermidin ve spermin) seviyelerinin yanı sıra örneklerin nem, ham potein, ham yağ ve ham kül miktarları da belirlenmiştir. Bu çalışmada karma yemlerde protein kaynağı olarak kullanılan et-kemik, tavuk, kan ve balık unu gibi yem ham maddelerinde biyojen amin düzeyleri sırasıyla; et-kemik ununda (triptamin 0.10-0.63µg/g, β-feniletilamin 0.04-0.13 µg/g, putresin 0.805-2.001 µg/g, kadaverin 0.85-1.54 µg/g, histamin 0.05-0.15 µg/g, tiramin 0.45-0.89 µg/g, spermidin 0.11-0.30 µg/g, spermin 0.17-0.23 µg/g); tavuk ununda (triptamin 0.11-0.96 µg/g, β-feniletilamin 0.06-0.20 µg/g, putresin 0.26-2.82 µg/g, kadaverin 1.06- 4.82 µg/g, histamin 0.06-0.27 µg/g, tiramin 0.76-2.45 µg/g, spermidin 0.23-0.36 µg/g, spermin 0.25-2.16 µg/g); balık ununda (triptamin 0.44-3.30 µg/g, β-feniletilamin 0.62-1.56 µg/g,putresin 2.59-7.47 µg/g, kadaverin 8.95-20.98 µg/g, histamin 9.28-33.06 µg/g, tiramin 6.60-12.41 µg/g, spermidin 0.47-1.38 µg/g, spermin 1.03-3.42 µg/g) değerleri arasında kan ununda ise (putresin 2.92 µg/g, kadaverin 2.11 µg/g, histamin 0.08 µg/g, tiramin 0.03 µg/g, spermidin 0.16 µg/g, spermin 1.20 µg/g düzeyinde) bulunmuştur. Ülkemizde yem hammaddelerinden sadece balıkta histamin seviyesi ile ilgili yasal düzenlemeler mevcut olup, diğerleri ile ilgili herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Bu nedenle, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar literatür ile yapılan kıyaslamaya göre toksik düzeyde olmadıkları tespit edilmiştir. Araştırmaya konu olan hayvansal kökenli yem hammaddelerinden en yüksek biyojen amin seviyeleri balık ununda tespit edilmiş ancak bu seviye toksik düzeyde olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the level of biogenic amines in feed materials of animal origin (meat and bone meal, blood, chicken and fish meal). In the experiment not only biogenic amines (tryptamine, β-phenylethylamine, putrescine, cadaverine, histamine, tyramine, spermidine and spermine) as well as moisture, raw oil, raw protein levels and raw ash level were determined. The results of expeiment showed that the biogenic amines level of animal by products that used as a protein source for feed mixture tryptamine were 0.10-0.63µg/g, β-phenylethylamine 0.04-0.13 µg/g, putrescine 0.805-2.001 µg/g, cadaverine 0.85-1.54 µg/g, histamine 0.05-0.15 µg/g, tyramine 0.45-0.89 µg/g, spermidine 0.11-0.30 µg/g, spermine 0.17-0.23 µg/g for bone-meat meal; tryptamine 0.11-0.96 µg/g, β-phenylethylamine 0.06-0.20 µg/g, putrescine 0.26-2.82 µg/g, cadaverine 1.06- 4.82 µg/g, histamine 0.06-0.27 µg/g, tyramine 0.76-2.45 µg/g, spermidine 0.23-0.36 µg/g, spermine 0.25-2.16 µg/g for chicken meal; tryptamine 0.44-3.30 µg/g, β-phenylethylamine 0.62-1.56 µg/g, putrescine 2.59-7.47 µg/g, cadaverine 8.95-20.98 µg/g, histamine 9.28-33.06 µg/g, tyramine 6.60-12.41 µg/g, spermidine 0.47-1.38 µg/g, spermine 1.03-3.42 µg/g for fish meal and putrescine 2.92 µg/g, cadaverine 2.11 µg/g, histamine 0.08 µg/g, tyramine 0.03 µg/g, spermidine 0.16 µg/g, spermine 1.20 µg/g for blood meal respectively. There is only the toxic histamine levels of fish related regulation have been identifed in Turkey and there is no any restrictions on the aother feed stuff animal by products is based on the current value to toxic levels. The level of biogenic amines of fish meal was significantly higher than other investigated animal by products. However this level is not close to toxic level.