Android ve web tabanlı bir uygulama ile işitme engellilere yönelik sesli dersi yazılı takip sistemi
Real-time inscriptive follow up system of audible lecture with an Android based and web based application
- Tez No: 417109
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ ALMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Gelişen teknolojiler, insanlara her alanda destekleyici çözümler sunmaktadır. Bu tezde, işitme engellilere yönelik Android ve Web tabanlı bir uygulama geliştirilmiştir. İşitme engelliler, birbirleriyle iletişim kurmak için işaret dili kullanmaktadırlar. İşaret dili bilmeyen bireylerin, işitme engellilerle iletişim kurmaları güçtür. Bu çalışmada gelişen yazılım teknolojileri kullanılarak bu soruna çözüm sunulmaya çalışılmıştır. Sesi yazıya çeviren teknolojiler ve buna ek çeşitli yazılımlar kullanılarak bütünleşik bir sistem geliştirilmiştir. Sesli Dersi Yazılı Takip adı verilen sistem kapsamında, Android işletim sistemi üzerinde çalışan mobil bir uygulama ile kullanıcıların konuşmaları yazıya çevrilmekte ve anlık olarak uzak bir sunucuya gönderilmektedir. Uzak sunucudaki veri tabanına kaydedilen konuşma metinleri, internet üzerinden asenkron veri alışverişi yapabilen (AJAX) bir yazılım ile Web sayfaları ve Android telefonlar üzerinden anlık olarak takip edilebilmektedir. Tez çalışması kapsamında Web tabanlı açık bir ders yönetim sistemi geliştirilmiş ve anlatılan tüm derslerin daha sonra ulaşılabilir olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Current development in technologies offers people supporting solutions in all areas. In this study, it is aimed to develop an Android and Web-based applications for the hearing impaired. Hearing impaired use sign language to communicate with each other. People who do not know sign language it is difficult to communicate with hearing impaired. In this study, it is tried to solve this problem with developed software technologies. An integrated system has been developed using with speech to text technologies and additional software. The scope of the system which named as“Sesli Dersi Yazılı Takip”with an application running on the Android operating system, user's speeches are converted into text (Speech-to-Text) and instantly transferred to remote server. Spoken text which recorded on database of the remote server could be followed up in real time on Android mobile phones and Web pages by the software that has capable of asynchronous data exchange over the Internet (AJAX). Under the thesis, an open Web-based course management system has been developed and all courses are provided that can be accessed later.