Formaldehit maruziyeti sonucu sıçan testislerinde oluşan morfolojik değişiklikler üzerine üzüm çekirdeği ekstraktının (vitis vinifera) koruyucu etkisi
The protective effect of grape seed extract (vitis vinifera) on morphological changes result from formaldehyde exposure in rat testes
  1. Tez No: 417150
  2. Yazar: GÜLŞAH AŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapılan çalışmada, formaldehitin testis dokusu üzerine olan toksik etkileri ve oluşan bu toksik etkilere karşı üzüm çekirdeği ekstraktının koruyucu etkisi biyokimyasal ve histopatolojik düzeylerde araştırıldı. Bu araştırma için toplam 21 adet Wistar-Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Rastgele olarak yedişerli 3 gruba ayrıldı. Grup I'deki sıçanlar kontrol grubu olarak belirlendi. Grup II'deki sıçanlara gün aşırı olarak 10 mg/kg formaldehit intraperitoneal olarak enjekte edildi. Grup III'deki sıçanlara ise gün aşırı olarak 10 mg/kg formaldehit enjeksiyonu ile birlikte her gün intragastrik olarak 25 mg/kg üzüm çekirdeği ekstraktı uygulandı. 30 günlük deney süresi sonunda tüm sıçanlar kanları alındıktan sonra dekapitasyon yöntemi ile öldürüldü ve testisleri diseke edilerek diğer dokulardan ayrıldı. Alınan testis dokularının bir kısmı süperoksit dismutaz (SOD), total antioksidant status (TAS), testosteron ve malondialdehit (MDA) seviyelerinin analizi için ayrıldı. Diğer kısımları ise histopatolojik çalışmada kullanılmak üzere ayrıldı. Grup II'deki sıçanlara ait SOD ve TAS değerlerine bakıldığında; kontrol grubu ve üzüm çekirdeği ekstraktı ile tedavi edilen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmadığı görüldü. Testosteron düzeyleri incelendiğinde ise Grup III'deki sonuçların Grup I'e göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azaldığı saptandı. Grup II'deki sıçanlara ait MDA değerleri ise istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde arttığı belirlenmiştir. Ayrıca formaldehit maruziyeti sonrası oluşan histopatolojik değişikliklerin, üzüm çekireği ekstraktı uygulanması sonrasında onarılarak, intersitisyel ödemin ve seminifer tübül lümenlerindeki genişlemenin azaldığı, seminifer tübül içindeki germ hücre sayısının normale yakın olduğu tespit edildi. Sonuç olarak formaldehitin testis dokusunda oksidatif hasar meydana getirdiği; intersitisyel ödem ve seminifer tübüllerdeki genişlemenin üzüm çekirdeği ekstraktı uygulanması ile gerilediği ve Leydig hücre sayısında artma olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, toxic effects of formaldehyde on testicular tissue and protective effects of grape seed extract against these toxic effects were investigated at biochemical and histopathological levels. For this purpose, 21 male Wistar-Albino rats were randomized into three groups and each group included seven rats. Rats in group I were determined as control group. Rats in group II were injected 10 mg/kg formaldehyde intraperitoneally every other day. Rats in group III were applied 25 mg/kg grape seed extract with intragastic injection every day simultaneously with the injection 10 mg/kg formaldehyde intraperitoneally every day. At the end of thirty days experimental period, all rats were killed by decapitation after blood samples were taken. Then the testes of rats were removed and dissected from the surrounding tissue. The activites of superoxide dismutase (SOD), total antioxidante serume (TAS), testosterone and the levels of malondialdehyde (MDA) were determined in the some of testicular tissue specimens. The remaining testicular tissue specimens were used for histopathological examination. The activities of SOD and TAS were examined in group II; they were not significantly decreased compare to other groups. It was seen that significantly decrease of testosterone degrees in group III compared to group I and that significantly increase of MDA levels in group II compared to other groups. Furthermore, histopathological damages caused by formaldehyde were restored in rats administered grape seed extract. As a result, we observed that the exposure of formaldehyde cause oxidative damage in testes tissue and demonstrated that decrase expansion of seminiferous tubules, decreased interstitial edema and increase number of Leydig cells after implementation of grape seed extract.