Adana genelevinde çalışan seks işçilerinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda bilgi, tutum, davranış ve depresyon durumlarının araştırılması
The research of knowledge, attitude and behavior of sex-workers in adana brothel about sexually transmitted i̇nfections (STİS) and their depression situation
- Tez No: 417151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAZLICAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş ve Amaç: CYBE'lar gelişmiş, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde önemli halk sağlığı sorunlarından birini oluşturmaktadır. Genelev kadınları yaptıkları iş gereği, CYBE yönünden yüksek risk gruplarından birini oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı; CYBE açısından yüksek risk altında olan Adana genelevinde çalışan kayıtlı seks işçilerinin CYBE ve korunmaya yönelik bilgi, tutum ve davranışlarını ve burada çalışan kadınların depresyon durumlarını saptamaktır. Bunun sonucunda da, bu alanda yapılan az sayıdaki çalışmalar nedeniyle bu konudaki sorunların tespit edilmesine katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Adana Genelevinde çalışan seks işçilerinin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda bilgi, tutum, davranış ve depresyon durumlarını belirlemek amacıyla planlanmış tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Adana Genelevinde çalışan kayıtlı seks işçileri oluşturmaktadır. Çalışmada evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırma sonucunda 108 seks işçisine ulaşılmıştır. 108 kadına sosyo-demografik özelliklerden oluşan 21 soruluk, cinsel özgeçmiş ve CYBE konusunda bilgi düzeylerini ölçmeye yönelik 52 soruluk ve depresyon durumlarını tespit etmeye yönelik 21 sorudan oluşan bir anket formu uygulandı. Verilerin analizi için SPSS 15.0 programı kullanıldı. Ki-kare, korelasyon ve lojistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Katılımcıların yaşları ortalama 43,8 ± 8,3 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: STIs are one of the most important problems of public health in developed and especially developing countries. Because of their jobs women working in brothels are high risk group for STIs. This study aimed to determine the knowledge, attitude and behavior of sex-workers in Adana Brothel about STIs and prevention of these infections and their depression situation. There are a few studies about this subject and this study will be usefull for the identification of the problems. Materials and Methods: This is a descriptive study planned to determine the knowledge, attitude and behevior of sex-workers in Adana Brothel about STIs and their depression situation. The universe of the study was registered sex-workers in Adana Brothel. It's aimed to reach all the universe. At the end of the study 108 sex-workers were reached. The questionnare performed consisted of 21 questions about socio-demographic features, 52 questions about sexual history and the level of knowledge about STIs and 21 questions about depression situation. Data analysis were performed using SPSS version 15.0. Chi-square, correlation analysis and logistic regression used for the evaluation of the data. Results: The mean age of participants was 43,8±8,3 years.