Travma, bağlanma, ruhsal dayanıklılık kavramları ve bu kavramlar arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Trauma, attachment, psychological resilience and evaluation of relationships between these concepts
- Tez No: 417175
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, travma yaşantısı olan kişilerin yaşadıkları travma, bağlanma özellikleri ve ruhsal dayanıklılıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kocaeli Derince Eğ. ve Ar. Hastanesi Psikiyatri Polikliniğe başvurmuş hastalar ile Bursa, Ankara, İstanbul illerinde kartopu yöntemiyle ulaşılmış 138 katılımcıya sosyo demografik veri formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II ve Conner Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluate the relations between traumas, attachment styles and psychological resiliencies of participants who had traumatic life events. Method: Sociodemographic Questionnaire, Experiences in Close Relationships-R and Conner Davidson Resilience Scale (CD-RISC) applied to 138 traumatised people who consulted Kocaeli Derince Education and Research Hospital Psychiatry Polyclinic and by using snowball method in Bursa, Ankara, İstanbul and Kocaeli. Results: Negative correlation has been found between psychological resiliency scores and insecure, insecure anxious and insecure attachment scores.