Boşanma sürecindeki kişilerin baş etme becerileri, bilişsel çarpıtmalar, yılmazlık ve sosyal destek algıları açısından incelenmesi
The examination coping skills, cognitive distortions, resi̇li̇ence and perceptions of social supports of people in the process of divorce
  1. Tez No: 417176
  2. Yazar: GONCA KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖZLEM POLAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Türkiye'de 2000'li yıllardan itibaren boşanma sıklığının giderek arttığı ve bu artışla birlikte pek çok sorunun da beraberinde geldiği göze çarpmaktadır. Bu açıdan boşanma sürecinde eşlerin yaşadığı sorunların nedenlerinin ve çözüm yollarının anlaşılması, süreç devam edecek olsun ya da olmasın en sağlıklı şekilde baş edilmesi ve atlatılması için bazı etkenlerin araştırılması gerektiği düşünülmüştür. Temelde; bu araştırmanın amacı; boşanma sürecindeki eşlerde baş etme becerileri, sosyal destek algısı, yılmazlık ve bilişsel çarpıtmalarının incelenmesidir. Ek olarak; bu kişilerin cinsiyetleri, sosyo-demografik özellikleri, eğitim durumları, evlilik biçimi-süresi, şiddete maruz kalıp kalmaması, ruhsal travma algısı gibi durumlar ile söz edilen değişkenler arasındaki ilişkiler de ele alınacaktır. Mahkeme sürecinde yüz yüze yapılan görüşmelerde katılımcılara 'Kişisel Bilgi Formu, İlişkilere İlişkin Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Evlilikte Başaçıkma Yolları' ölçekleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında; kadınların 'öfke, korku, üzüntü, çaresizlik' gibi duygularının ve algılanan ruhsal travma puanlarının erkeklerden daha yoğun olduğu, ayrıca kadınların erkeklere göre kendilerini daha fazla suçladıkları, baş etme yollarının eğitim ve maddi duruma göre değişebildiği, ailesinden sosyal destek gören kişilerin çatışma durumlarının azaldığı, bilişsel çarpıtma düzeyi arttıkça toplam sosyal destek düzeylerinin azalıp 'korku, öfke, çaresizlik' gibi olumsuz duyguların arttığı, eğitim düzeyi düşük olan grubun daha fazla bilişsel çarpıtmaya; eğitim düzeyi yüksek olan grubun daha fazla yılmazlık becerilerine sahip oldukları, algılanan sosyal destek düzeylerinin eğitim durumunun yükselmesine bağlı olarak artış gösterdiği şeklinde bulgular ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The prevalence and incidence of divorce is increasing in Turkey and in the world. In Turkey as of the 2000s, the incidence of divorce is gradually increasing, and especially in the last 10 years with this increase, it is striking that many problems came with it. From this perspective, an understanding of the causes and solutions of the problems of living of the spouses divorce and the process will continue whether or not in the healthiest way it can be tackled and overcome to be some. Basically; the aim of this research, it is to examine of coping skills, perception of social support, resilience and cognitive distortions between spouses in divorce process. In addition, it will be also discussed that gender of the person, socio-demographic characteristics, education level, marital format-time, be exposed to violence, psychological trauma and relationships between this variables. Personal Information Form, Cognitive Distortions Regarding Relationship Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Coping Strategies Marriage scales were applied face to face of spouses in the court process. When looking at the results of analysis; it was found that women 'anger, fear, sadness, despair' emotions and perceived psychological trauma scores to be more intense than men, women accuse themselves of more than men, education and financial situation can change according to the ways of coping, receiving social support from family situations of conflict is reduced, cognitive distortion as the level increases, reduces levels of total social support, increaes emotions like fear, anger, despairs, the group with low levels of education have more cognitive distortions, skills of the group with high levels of education with having more resilience, educational attainment increases as increases the perception of social support.