Solid meme lezyonlarının karakterizasyonunda ultrason elastografinin tanısal değeri
The diagnostic value of ultrasound elastography in the characterization of solid breast masses
  1. Tez No: 417185
  2. Yazar: MEHMET FATİH TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAMUZ DEMİR APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Meme lezyonlarının değerlendirilmesinde B-mod ultrasonografinin (US) duyarlılık ve özgüllüğünü arttırmak için, son yıllarda üzerinde çalışılan yöntemlerden biri US elastografidir. Bu çalışmada, solid meme lezyonlarının karakterizasyonunda US elastografinin tanıya katkısı araştırılmıştır. Memesinde solid lezyon saptanan ve biyopsi kararı alınan, yaşları 19-80 arasında değişen, 1'i erkek 74'ü kadın toplam 75 hasta çalışmaya dahil edildi. Toplam 75 lezyon, aynı seansta B-mod US ve US elastografi ile değerlendirildi. Lezyonlar, B-mod US ile“Meme Görüntüleme Raporlama ve Veri Sistemi”(Breast Imaging Reporting and Data System - BIRADS) kapsamında sınıflandırıldı. Sonrasında lezyonlar, US elastografi yöntemi ile, Tsukuba skorlama sistemine göre 5 farklı skorla değerlendirildi ve ayrıca lezyonların“strain ratio”değeri hesaplandı. B-mod US ve US elastografiden hemen sonra lezyonlara biyopsi yapıldı. BI-RADS sonuçları, Tsukuba sistemi skorları ve“strain ratio”değerleri histopatolojik sonuçlarla karşılaştırıldı. Histopatolojik değerlendirmede lezyonların 47'si (%62,66) benin, 28'i (%37,33) malin olarak raporlandı. Tsukuba skorlama yöntemiyle, benin ve malin lezyonların ortalama skorları sırasıyla 2,31 ve 3,96 idi.“Strain ratio”ortalaması, malin lezyonlarda 4,97±2,94 (0,96-13,20), benin lezyonlarda 2,27±1,41 (0,5-5,84) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Ultrasound (US) elastography is one of the recent methods to improve the sensitivity and specificity of B-mode US in the evaluation of breast lesions. In this study, the contribution of US elastography in the characterization of solid breast masses was investigated. Seventy five patients (1 male and 74 female aged between 19 and 80 years) were enrolled in this study. A total of 75 solid breast lesions, for which biopsy was decided, were evaluated by B-mode US and US elastography at the same session. By B-mode US, the lesions were classified according to BI-RADS (Breast imaging reporting and data system); Tsukuba elasticity score of the lesions were determined and strain ratio was calculated for all lesions. After then, the lesions underwent core biopsy. BIRADS results, Tsukuba elasticity scores and strain ratio were compared with histopathological results. Of 75 lesions, 47 were benign (62.66%) and 28 were malignant (37.33%). According to Tsukuba scoring method, the mean score of benign and malignant lesions were 2.31 and 3.96, respectively. The mean strain ratio was calculated 4,97±2,94 (0,96-13,20) in malignant lesions and 2,27±1,41 (0,5-5,84) in benign lesions.