Erken evre akciğer kanseri olan hastalara uygulanan lober ve sublober rezeksiyonların karşılaştırılması
Comprasion of lobar and sublobar resections at patients to the early stage lung cancer
  1. Tez No: 417223
  2. Yazar: SÜLEYMAN ANIL AKBOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLGUN KADİR ARIBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Akciğer malign neoplazmları özellikle kansere bağlı ölümlerin erkek ve kadınlarda en sık nedenini oluşturmaktadır. Akciğer kanseri, tedavi ve prognoz açısından küçük hücreli ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri olarak sınıflandırılır. Küçük hücreli akciğer kanseri primer olarak kemoterapi ve/veya radyoterapi ile tedavi edilirken, küçük hücreli dışı akciğer kanserinin seçkin tedavisi cerrahidir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde çok sayıda faktör prognozu etkilemektedir. Tümör evresi, en önemli prognostik faktörlerden biridir. Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanseri tedavisinde cerrahi temeldir ve en iyi tedavi şansını sunar. Tıbben uygun (uygun performansta ve yeterli solunum kapasitesi bulunan ) hastalarda ilk seçim lobektomidir (açık ya da torakoskopik). Sınırda kapasitesi olan hastalarda ve daha küçük tümörlerde (T1a-b,N0,M0) akciğer parankim koruyucu işlemler (segmentektomi veya wedge rezeksiyon) komplet rezeksiyon yapılabilecekse uygulanabilir. Hiler ve mediastinal lenf nodu örneklemesi ya da diseksiyonu küratif cerrahi tedavi için uygulanmalıdır. Biz bu çalışmada erken evre küçük hücre dışı akciğer karsinomu olan hastalara uygulanan farklı cerrahi prosedürler arasındaki mortalite ve morbidite farkını literatür ile karşılaştırdık. Ocak 2009 ile Ekim 2014 yılları arasında opere ettiğimiz 62 adet erken evreli küçük hücreli akciğer karsinomu olmuş olan hastalarda 15'ine wedge rezeksiyon 11'ine segmentektomi, 36'sına ise lobektomi uyguladık. Bu hastaların 48'i(%77.4) erkek, 14'ü(%22.6) ise kadındır. Hastanın solunum fonksiyon kapasitesi sınırlı, tümör çapı küçük ve özellikle periferik yerleşimli ve hastanın genel durumu kötü ise bu hastalara erken evrelerde sublobar rezeksiyon uygulanabilir. Fakat akciğer kanseri cerrahisinde asıl kullanılması gereken yöntem standart lobektomi prosedürüdür. Fakat hangi cerrahi yöntemin kullanıldığının hiçbir önemi olmaksızın bütün vakalarda mediastinal lenf nodu disseksiyonu yapmanın mortalite ve morbidite üzerine çok önemli katkılar sağladığı unutulmaması gereken önemli bir konudur.
Özet (Çeviri)
Lung cancer are primary cause of the cancer related deaths both males and females. Small cell cancer are cured with cemothrapy and radiothreapy, non small cell cancer primary choice is surgery. Non small cell cancer prognosis is affected by a multiple vectors. The most of the prognosis factor is tumoral structure. Early stage non small lung cancer primary treatment is surgery and it is the best choise. Medically fitted patients must be cured with lobectomy(open surgery or thoracoscopic surgery). Limited capacity and small tumour patients(T1a-b, N0, M0) lung protective action can used(segmentectomy and wedge resection). Hiler and mediastinal lenf node ensamplement and disection must be done for curative surgery. İn this search we are focus on mortality and morbitity diffrences at diffrent surgical procidures. 62 patients between jan2009 to sep2014 operated for small cell cancer ; 15 patient with wedge resection, 11 with segmentectomy, 36 with lobectomy is perfomed. 48 (%77,4) are male and 14 (%22,6) are female. 31 of 36 lobectomy patients survive after operation, 5 iss exitus. 9 of the segmentectomy survive ,2 patient are excitus. 12(%80,6) of the 15 wedge resection patients survive 3 of the patient are excitus. Limited capacity of the patient's respiratory function , especially in small and peripheral tumor size and poor general condition of the patient is at an early stage those patients resection sublobar applicable . But that should be used is the standard main method of surgical lung cancer lobectomy procedure. But no matter which surgical method that is used to do without mediastinal lymph node dissection should be noted that in all cases provide important contributions on mortality and morbidity is an important issue.