Üniversite öğrencilerinde travmatik yaşantılar, travma sonrası stres belirtileri, yasal yollara başvuru tercihleri ve adil dünya inancı arasındaki ilişki
The relation between traumatic experiences, traumatic stress symptoms, taking legal actions and belief in a just world at university students.
  1. Tez No: 417237
  2. Yazar: GÖKÇE BAYKUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada travmatik yaşantılar, travma sonrası stres belirtileri, yasal yollara başvuru tercihleri ve adil dünya inancı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 349 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Yaşam Olaylarını Kontrol Listesi (YOKL), Travma Sonrası Stres Belirtileri Ölçeği (TSSBÖ), Yasal Yollara Başvuru Tercihleri Anketi ve Kişisel ve Genel Adil Dünya İnancı Ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular t-testi ve ve basit regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Travmatik yaşantısı olan ve travmatik yaşantısı olmayan bireylerin adil dünya inançları açısından aralarında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte travma sonrası stres belirtileri düşük ve yüksek gruplar arasında adil dünya inançları açısından negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuş, travma sonrası stres belirtilerinin adil dünya inancını yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between traumatic experiences, post traumatic stress symptoms, preferences of taking legal action and belief in a just world was examined. 349 university students took part in this study. Demographic Information Form, Life Events Check-List, Post-Traumatic Stress Symptoms Scale, Preferences Of Taking Legal Actions Questionnare and General and Personal Belief in a Just World Scale were used as data collection tools. T-test and simple regression analyses were used to analyse the data. Analyses showed that there was no significant differences between the participants who had any traumatic experience and those who had no traumatic experiences in terms of belief in a just world. It was also shown that there was a negative correlation between the participants who had low post traumatic stress symptoms and the participants who had high traumatic stress symptoms in terms of belief in a just world and that post traumatic symptoms negatively predicted belief in a just world