Ölüm zamanı tayininde ADAMTS'in rolü
Role of ADAMTS for determination of post mortem interval
  1. Tez No: 417254
  2. Yazar: MERVE PARLAKGÖRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Şüpheli bir ölüm olayında kişinin ölüm nedeni kadar, ölüm zamanının tesbiti de önemlidir. Günümüzde ölüm zamanının tayininde tek başına kullanılabilecek net bir tayin metodu yoktur. Bu nedenle, tüm faktörler göz önünde bulundurulsa bile“ölüm zamanı”teriminden kaçınmak gerekir. Bununla birlikte, ölümün yaklaşık süresini“interval”yani zaman aralığı olarak belirlemek mümkün olabilir Adli vakalarda bulunan cesetlerin ölüm zamanının tayin edilmesi olay basamaklarının çözümlenmesinde büyük katkılar sağlamaktadır. Günümüzde yararlanılan adli ve moleküler yöntemler net ölüm saati vermekten ziyade muhtemel ölüm zaman aralığı bilgisi sunmaktadır. Son zamanlarda çok popüler olan ADAMTS ler ile post mortem ilişkisinin zamana bağlı değişiminin araştırılması post mortem zaman aralığının tayinine ışık tutacağına ve geleceği olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
It is also important to determine the time of death in the case of a suspicious death until the cause of death of the person. Nowadays, there is no method that can be used alone in the determination of time of death. Therefore, even if all factors will be considered“time of death”is the term should be avoided. However, the approximate time of death“interval”that may be able to set the time interval. In criminal cases, the determination of the time of death of the bodies step in the analysis of events is making a big contribution. Today, forensic and molecular methods utilized time of death rather than provide clear information offers potential death time interval. In recently, popular ADAMTS s and cell death post mortem intracellular pathways of the relationship between time-dependent changes to investigate the post mortem time interval determination to shed light on the future