Maksiller darlığa sahip bireylerde ortopedik tedavi ile uyku solunumu üzerinde görülen değişikliklerin farklı yöntemler ile incelenmesi
Investigation by different methods of the changes in sleep patterns after orthopedic treatment in patients characterized by transverse maxillary deficiency
- Tez No: 417255
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN UFUK TOYGAR MEMİKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Araştırmamızın amacı maksiller darlık ile karakterize sınıf I,II,III malokluzyonlu ve aynı zamanda solunum disfonksiyonu görülen bireylerde fonksiyonel ortopedik tedavi amacıyla uygulanan fonksiyonel/ortopedik apareylerinin Home Sleep Study (Home SS) sefalometrik görüntüleme yöntemi ile, kan ve idrar testleri sayesinde protein taramasıyla solunum disfonksiyonu üzerindeki etkisini incelemek ve böylece ortodontik tedavinin, standart pediatrik OSAS tedavi protokolu içerisinde yer alabileceğini göstermek, aynı zamanda yeni teşhis yöntemlerin kullanılabilirliğini incelemektir. Maksiller transversal yetersizliğe ve sınıf I, II, III malokluzyona sahip, solunum problemi olan toplam 30 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bu bireylerden 15'i tedavi grubunu, 15'i kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilen her bireyden rutin ortodontik kayıtların yanı sıra taşınabilir cihazlarla evde uyku testi uygulanmıştır. Bunlarla beraber solunum bozukluklarını araştıran bir anket uygulanmıştır. Bunların dışında hastalardan evde uyku testi kayıtlarından sonraki sabah idrar ve kan örnekleri alınıp Fatty Acid Binding Protein 4 (FABP4), Gelsolin, Perlekan (heparan sulfat proteoglikan), Kallikrein, Üromodulin, Orosomukoid ve ürik asit düzeyleri incelenmiştir. Tedavi grubundaki bireylere semi-rapid maksiller genişletme tedavisi uygulanmıştır. Tedavi grubunda overcorrection elde edilene kadar geçen süre ortalama 5,01±0,96 ay ve kontrol grubundaki bireylerin takip süresi ise ortalama 5,38±1,36 aydır. Bu sürecin sonunda sefalometrik ve model ölçüm sonuçları, uyku kayıt testi, kan ve idrar tahlil sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Tedavi/kontrol öncesi ve sonrası değişiklikler ve gelişim aşamaları normal dağılım gösteren değişkenler için Student's-t testi ve dağılımın normale uymadığı değişkenler için Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Her bir gruptaki tedavi/kontrol etkileri normal dağılım gösteren değişkenler için eş yapma t-testi ve dağılımın normale uymadığı değişkenler için Wilcoxon işaret testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Parametreler arasındaki ilişkilerin saptanabilmesi için ise pearson korelâsyon testi ve Spearman rank korelâsyonu uygulanmıştır. Maksiller ekspansiyon tedavi sonrasında farengeal hava yolu alanlarında genişleme olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of appliances used with the purpose of functional orthopedic treatment on the respiratory system of patients with narrow maxillary ridge who are diagnosed with class I, II, III malocclusion and respiratory dysfunction. This is achieved through protein screenings of blood and urine tests, which are based on the application of Home Sleep Study (Home SS) cephalometric imaging techniques. In this way, this study shows that orthodontic treatments are an integral part of the standard paediatric OSAS treatment protocol and, at the same time, investigates the possible usage of alternative diagnostic methods. In total 30 individuals with respiratory problems diagnosed with maxillary transverse deficiency and Class I, II, III with malocclusion, have been included in the study. 15 of these indididuals consist the treatment group whereas the other 15 individuals consist the control group. Besides routine orthodontic records, portable devices have been used to carry out home sleep tests for every single individual included in the study. In addition, a questionnaire was distributed to investigate the respiratory disorders of the patients. The morning after the sleep tests were recorded urine and blood samples were collected with the purpose of measuring the Fatty Acid Binding Protein 4 (FABP4), Gelsolin, Perlecan (heparan sulfate proteoglycan), Kallikrein, Uromodulin's, Orosomucoid and uric acid levels. Semi-rapid maxillary expansion treatment was applied to individuals in the treatment group. The mean time needed to achieve overcorrection is 5.01 ± 0.96 months for the individuals in the treatment group, whereas the average follow-up period for the individuals in the control group is 5.38 ± 1.36 months. At the end of this process, cephalometric and model measurement results were compared with the sleep test, blood and urine test results. The changes before and after the treatment / control and development stages were compared utilizing Student's-t test for normally distributed variables and Mann-Whitney U test for those variables that were not normally distributed. Treatment/control effects in each group were evaluated using the co-t-test for variables with normal distribution and Wilcoxon signed-ranks test for variables that do not fit to normal distribution. The Pearson correlation test and Spearman's rank correlation were applied to determine the relationship between parameters. Pharyngeal airway space expansion was observed after maxillary expansion treatment.