Ankara ağır ceza mahkemelerinde davaları karara bağlanmış olan öldürmeye teşebbüs ve cinayet orijinindeki femisit olguların değerlendirilmesi
Evaluation of femicide phenomenon in settled cases about homicidal attempts and murders at Ankara heavy penal courts
  1. Tez No: 417258
  2. Yazar: SEREN ŞILA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS CANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kadın cinayetleri kontrol altına alınması zor, önemli bir sosyal problem olan kadına yönelik şiddetin en ağır formudur. Cinayet, kadına uygulanan şiddetin en uç noktasıdır. Kadın cinayetleri; dil, din, ırk, eğitim düzeyi, ekonomik durum gözetmeksizin dünya genelinde insanlık tarihi boyunca yaygın olarak görülen bir halk sağlığı sorunudur. Kadını değersiz gören, toplumdan uzaklaştıran, güçsüzleştiren şiddet; dünya genelinde önüne geçilemeyen bir sorunken, 1970'li yıllardan itibaren Kadına Yönelik Şiddeti önlemek amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde olumlu gelişmeler yaşanmasına rağmen etkili sonuçlar alınamamıştır. Ülkemizde her üç kadından biri fiziksel şiddete maruz kalmaktadır. Ağır ceza mahkemeleri, ağırlaştırılmış müebbet hapis, müebbet hapis ve 10 yıldan fazla hapis cezası gerektiren davalara bakarlar. Cinayet ve Öldürmeye Teşebbüs suçları Ağır Ceza Mahkemeleri'nde davaları görülen cezası en ağır suçlardandır. Araştırmamızda Ankara Ağır Ceza Mahkemeleri'nde 2010-2014 yılları arasında meydana gelen ve mağduru kadın olan cinayet ve öldürmeye teşebbüs suçları nedeniyle davaları karara bağlanmış olan 102 davadan 44 dava dosyası ile dava dosyalarına ulaşılamayan 58 olguda karar kartonu incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 16.0 programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmamız sonucunda cinayet ve öldürmeye teşebbüs suçunun mağduru olan kadınların yaş ortalamalarının 39,74 (sd=17,15), sanıkların yaş ortalamalarının 40,59 (sd=13,2) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Femicide which is considerably difficult to take under control is the most brutal dimension of violence against women which is a very heatedly debated social problem. Murdering women is the most extreme form of women rights violation. Femicide is a serious social problem which has been taking place all around the world throughout history irrespective of language, religion, nation, level of education, and socio-economic status. While violence that weakens the women, isolates them from social life, and trivializes their presence in the community as individuals, is an irrepressible concern in the world, several serious measures have been taken since 1970s in order to prevent violence against women, however, the consequences do not sustain the expectations. In Turkey, one third of the women are exposed to physical violence. Heavy Panel Courts handle cases related to aggravated life imprisonment, life sentence, and cases requiring more than 10 years imprisonment. Homicide and homicidal attempts are the most indictable offences taken up by Heavy Panel Courts. In this study, 44 case documents of 102 settled cases directly associated with femicide and femicidal attempts took place between 2010 and 2014 proceeded by Ankara Heavy Panel Courts, and decision sheets of 58 cases whose case documents could not be reached, were scrutinized. SPSS 16.0 program was made use of to analyse the collected data. At the end of the study, it was found that the average age of women who were the victims of femicide or femicidal attempts was 39.74 (sd=17,15), average age of perpetrators was 40.59 (sd=13,2).