Çocuklarda demir eksikliği anemisinin nötrofiller üzerine etkisi
The effects of iron deficiency anemia on the neutrophils in the children
- Tez No: 417264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİYE YÜKSEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Demir eksikliği anemisi tüm dünyada yaygın olarak görülen önemli bir sağlık sorunudur. Demir eksikliğinin kognitif fonksiyonlar, büyüme, endokrin sistem ve nörotransmitter sentezi üzerine etkilerinin yanısıra, immün sistem üzerine de önemli etkileri vardır. Demir eksikliğinin immün sistem üzerine etkileri ile ilgili çalışmalarda demir eksikliğinin myeloperoksidaz, bakterisidal aktivite ve NK hücre aktivitesinde azalma, geç tip hipersensitiviteye T lenfosit yanıtının azalması, T Lenfosit ve bununla birlikte CD4+ düzeyleri ve CD4:CD8 oranlarının azaldığı saptanmıştır. Çalışmamızda amacımız demir eksikliği anemisi olan hastalarda IL-1ß, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IL-13, IFN-?, TNF-? gibi sitokin değerlerine ve nötrofil fonksiyonları ile ilişkili hücre yüzey antjenleri olan CD11a, CD11b, CD11c, CD18, CD45, CD54, CD64 düzeylerine bakarak, demir eksikliğinin nötrofil fönksiyonları üzerine etkisini görmekti. Bu çalışmaya Haziran 2011 ? Ocak 2013 tarihleri arasında B.E.Ü.N. Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği?ne başvuran 6 ay- 5 yaş arası, son bir ay içinde steroid veya kemoterapi gibi immünsüpresif tedavi almayan, protein enerji malnütrisyonu, böbrek yetmezliği, genetik hastalık ve malign hastalığı ve akut ya da kronik enfeksiyonu olmayan çocuklar dahil edilmiştir. Sağlıklı çocuklardan oluşan kontrol grubu(grup 2, n=28), Demir eksikliği anemisi tanısı alan (grup 1, n=30) çocuklarda IL-1 ß, IL- 2, IL- 4, IL- 6, IL- 8, IL- 10, IL-13, IFN-?, TNF-?, ve hücre yüzey antijenlerindenCD11a, CD11b, CD11c, CD18, CD45, CD54, CD64 düzeyleri karşılaştrıldı. Demir eksikliği anemisiolan çocuklarda aynı parametreler tedavi sonrası tekrar bakılarak, tedavi öncesi saptanan düzeylerlekarşılaştırıldı. Sonuçlar değerlendirdirildiğinde her iki grupta ve Demir eksikliği anemisiolan çocuklarda tedavi sonrası sitokin değerlerindeistatistiksel olarak anlamlı farklılıkolmadığı görüldü.Demir eksikliği anemisi grubu ve kontrol grubunda hücre yüzey antijen % değerleri karşılaştırıldığında nötrofil CD64 % ekpresyonununDemir eksikliği anemisi grubunda istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek olduğu, tedavi ile azaldığı, fakat bu azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı ve son yıllarda yapılan çalışmalarda sepsisin önemli bir göstergesi olarak bildirilen CD64?ün demir eksikliği anemisi olan çocuklarda enfeksiyonmarkerı olarak kullanılmasının uygun olmayabileceği şeklinde yorumlandı. Transferin reseptörü olan CD71?in demir eksikliği anemisi tanısında en değerli parametrelerden biri olan soluble transferin reseptörü gibi tanıda kullanılabilecek bir parametre olup olmadığının saptanması amacıyla Demir eksikliği anemisigrubu ve kontrol grubunda monositlerde CD71 düzeylerine bakıldığında, her iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı, ancak Demir eksikliği anemisi grubunun tedavi öncesi ve sonrası CD71 düzeyleri karşılaştırıldığında, tedavi sonrası CD71 ekpresyonundaki düşüşün istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Bu sonuçDemir eksikliği anemisi tedavisi sonrası soluble transferin reseptörü değerlerindeki düşme ile paraleldi. Demir eksikliği anemisi tanısında CD71?in soluble transferin reseptörü kadar duyarlı bir test olup olmadığının ortaya konabilmesi için daha fazla sayıda olgu ile daha geniş çalışmalar yapılmasının daha kesin sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacağı düşünüldü. Çalışmamızda Demir eksikliği anemisinin nötrofil fonksiyonları ile ilişkilihücre yüzey markerlarında değişikliğe neden olmadığı gösterilmiştir, ancak nötrofil fonksiyonlarının demir eksikliği anemisinde bu yöntemle değerlendirilmesinin uygun olup olmadığına karar verilebilmesi için daha kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia is one of the most comman health care problem all over the world. Iron is essential for almost all living organisms and takes part in a number of important biological processes like cognitive functions, growing, endocrin system, synthesis of neurotransmitters and immüne system. Various studies showed that iron deficiency anemia reduces neutrophil function with decreased myeloperoxidase (MPO) activity, causes impaired bactericidal activity, depression of T-lymphocyte numbers with thymic atrophy and also causes T lymphocyte-induced proliferative response, impaired natural killer cell activity, lower levels of T lymphocytes as well as CD 4, lower levels of CD4/CD8. Aim of this study is to invastigate effects of ıron deficiency anemia on the levels of IL-1B, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IFN-?, TNF-? IL-13 and neutrophil surface antjen expression CD11a, CD11b, CD11c, CD18, CD45, CD54 CD64 and monocyte surface antijen expression CD71. For this purpose, we excluded childrens, who received immünosupressive medication such as steroid or chemotherapy within the last one month, patients with renal failure, genetic disorders, malignancies and acute or chronic infection diseases who had healthy infants by ceasarean section in term, applied to Bülent Ecevit University School of Medicine Pediatrics Clinics Section between June 2011 and January 2013. the study were children aged between 6 months and 5 years of age. Children were divided into two groups. 58 childrenwere taken place in this study. Group 1 was defined as childrens with have ıron deficiency anemia (n=30)and group 2 was defined as children with no ıron deficiency anemia (n=28).These levels of cytokines and cell surface antigens were measured two groups and again in iron deficiency group after their medical treatment. Evaluate the results of cytokine values in both groups and in children with iron deficiency anemia after treatment were found no significant differences. Neutrophıl CD64 expression were significantly higher in the group where the DEA, the treatment decreased, but there was not a statistically significant decrease. May not be appropriate for use as a marker of infection in children with IDA CD64 ekspresssıon interpreted as.Monocyte CD71 expression was not statistically significant difference between the control group and the DEA, but the DEA was found to be significantly lower in patients with post-treatment. Cell CD71 ekspressıon soluble transferrin receptor in the diagnosis of iron deficiency anemia, whether it is as sensitive as a test in order to expose a larger study with more patients are needed. In our study, no evidence of iron deficiency anemia cause changes in neutrophil surface markers.Neutrophil functions in accordance with this method, the evaluation of the need for more comprehensive studies to decide whether we think.