Acil yoğun bakım ünitesinde Griggs yöntemi ile uygulanan perkütan trakeostomi işleminin olası komplikasyonlarını engelleme üzerine bronkoskopi kullanımının etkisinin araştırılması
A study on the effects of bronchoscopy in preventing the possible complications of percutaneous tracheostomy with griggs technique, which has been applied in emergency department intensive care unit
- Tez No: 417272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF DURAN, DOÇ. DR. TARIK OCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç Özellikle yoğun bakımdaki uzun süre endotrakeal entübasyon ve mekanik ventilasyon ihtiyacı olan hastalara erken dönemde trakeostomi açılması önerilmektedir. Biz çalışmamız ile Acil yoğun bakım ünitesinde cerrahi hava yolunun sağlanması amacıyla Griggs yöntemiyle perkütan trakeostomi açılması sırasında fiberoptik fleksibl bronkoskop kullanımının klinik etkilerinin araştırılması, komplikasyonları önleme ve erken dönemde belirlemedeki etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve metod Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı bünyesindeki Acil Yoğun Bakım Ünitesinde Haziran 2013–Mart 2015 tarihleri arasında yerel etik kurul izni ile çalışmaya başlandı. Çalışmaya prospektif olarak çeşitli nedenlerle entübe edilmiş ve uzun süre solunum desteği gereken hastalar alındı. Fleksibl fiberoptik bronkoskop eşliğinde Griggs tekniğiyle perkütan dilatasyonel trakeostomi açılan hastaların verileri toplandı. Bulgular Acil Yoğun Bakım Ünitesinde Haziran 2013–Mart 2015 tarihleri arasında 20 kadın (73.9±15.0) ve 20 erkek (71.5±14.8) çalışmaya alındı. Trakeostomi açılmadan önce hastaların entübe kalış süreleri 15.4±9.4 gün olarak tespit edildi. Trakeostomi öncesi ve sonrası hastaların hemoglobin değerleri, kan gazı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Perkütan trakeostomi açılan 31 hastada işlem sırasında hiçbir komplikasyon gelişmemiştir. İşlemle ilgili komplikasyon gelişen 9 hastayla ilgili olarak 1 tanesinde çok zor kanül yerleştirmesine bağlı olarak kanül kafı delinmesi sorunu yaşandı. Diğer 8 hastada ise perkütan dilatasyonun zorlu olmasına bağlanılan hafif zorlanmayla kanül yerleştirilmesi ve düşük miktarda kanama saptanmıştır. Hiçbir hastamızda trakea arka duvarı zedelenmesi, cilt altı yanlış pasaj, amfizem, pnömotorax gibi majör bir komplikasyon gelişmemiştir. Sonuç Fleksibl fiberoptik bronkoskopinin Griggs yöntemi ile uygulanan perkütan trakeostomi açılması sırasında kullanımı en önemli komplikasyonlardan olan trakea arka duvarı hasarını önlemede ve işlem sonrası erken kanama ve kanül malpozisyonunu belirlemede etkin olduğunu tespit ettik. Cerrahi hava yolunun sağlanması amacıyla Griggs yöntemi ile uygulanan perkütan trakeostomi açılması sırasında fleksibl fiberoptik bronkoskop kullanımını tavsiye ederiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Tracheostomy in early phase of hospitalization is recommended especially for patients in intensive care units with prolonged endotracheal intubation and who needs mechanical ventilation. In our study we aimed to specify the clinical effects and the efficacy of the flexible fiberoptic bronchoscopy, which is performed to maintain a surgical airway with Griggs technique percutaneous tracheostomy application in the intensive care unit of the Department of Emergency Medicine, in preventing the possible complications and determining the complications on early stages. Materials and Method: The study was initiated after the approval of the local ethics committee, between the dates of June 2013 and March 2015, in the Intensive Care Unit of the Abant Izzet Baysal University School of Medicine, Department of Emergency Medicine. Prospectively, patients who were intubated for various reasons and those needed respiratory support for a long term, were included in the study. Data were collected regarding the patients who had undergone Griggs technique percutaneous dilatational tracheostomy with flexible fiberoptic bronchoscopy. Results: Twenty female (mean age: 73.9±15.0 years) and twenty male (mean age: 71.5±14.8 years) subjects who were hospitalized in the Intensive Care Unit of the Department of Emergency Medicine, between the dates of June 2013 and March 2015, were included in the study. Period of intubation for patients prior to the tracheostomy was mean of 15.4±9.4 days. No statistical differences were observed regarding the hemoglobin levels and arterial blood gas values of the patients prior to and after the tracheostomy. No complications were reported during the intervention for 31 patients who undergone tracheostomy. In one of the nine patients with complication, cannula cuff ruptured due to very difficult placement of the cannula. Slight hemorrhages and mild difficulties during cannula placement were experienced in rest 8 patients due to adversities whilst the percutaneous dilatation. In none of our subjects any major complications like injury of posterior tracheal wall, wrong subcutaneous passage, emphysema or pneumothorax were occurred. Conclusion: Flexible fiberoptic bronchoscopy was found to be efficient in preventing posterior tracheal wall injury which is known to be one of the most important complications during the Griggs technique percutaneous tracheostomy application; and in preventing post-intervention early hemorrhage and also in detecting cannula malpositions. We highly recommend the use of a flexible fiberoptic bronchoscope, during an intervention for a surgical airway via percutaneous tracheostomy application with the“Griggs technique”.