APACHE II Skoruna göre trakeotomi zamanlaması
Tracheotomy timing according to APACHE II Score
  1. Tez No: 281874
  2. Yazar: SÜSEN BANAZILI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER GEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Trakeotomi uzun süre mekanik ventilasyon ihtiyacı olan kritik hastalarda havayolu sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Translaringeal entübasyon ile kıyaslandığında avantajları olmasına rağmen birçok ciddi komplikasyonları mevcuttur. Bir çok çalışmada trakeotomi zamanlaması ile ilgili tartışmalı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada hastaların trakeotomi zamanlamasını yoğun bakıma kabullerinde hesaplanan APACHE II skorlarına göre belirlemeyi amaçladık.Gereç ve yöntem: Solunum sıkıntısı olan 90 erişkin yoğun bakım hastası çalışmayaalındı. Trakeotomi ihtiyacı ilk gün hesaplanan APACHE II skorlarına göre belirlendi. Elektif cerrahi geçiren ve kısa süreli mekanik ventilasyon ihtiyacı olan hastalarla, Griggs yönteminin kontrendike olduğu hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalar yoğun bakım ünitesine kabullerinden ve acil klinik sorunları kontrol altına alındıktan sonra hesaplanan APACHE II skorlarına göre üç gruba ayrıldı. Grup I (n=30) ilk gün APACHE II skoru < 25 (8-14. günlerde trakeotomi), grup II (n=30) ilk gün APACHE II skoru ? 25 (1-7. günlerde trakeotomi), grup III (n=30) ilk gün APACHE II skoru ? 25 (8-14. günlerde trakeotomi). Hastaların ilk gün ve girişim günü APACHE II skorları, yoğun bakımda ve hastanede kalış, entübasyon ve mekanik ventilasyon süreleri ve 28 günlük mortaliteleri kaydedildi.Bulgular: Demografik veriler ve klinik koşulları kabul edilebilir sınırlarda olan ilk gün APACHE II değerlerine göre üç gruba ayırdığımız hastalarımızın 28 günlük mortalite, entübasyon ve hastanede yatış süreleri açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu (p < 0,05). İlk gün ve girişim günü arasında APACHE II değerleri açısından grup II ve III'te istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p < 0,05). Gruplar arasında erken trakeotomi kararı verdiğimiz grup II'de mortalite oranlarının yüksek olması nedeniyle hastanede yatış süreleri kısa bulundu. Bütün gruplarda girişim süre ve deneme sayısı açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmadı.Tartışma ve sonuçlar: Solunum yetmezliğine sahip yoğun bakım hastalarında ilk gün APACHE II skorlarına göre erken trakeotomi açılan hastalarda 28 günlük mortalite oranları diğer gruplara oranla yüksek bulundu. Gruplar arasında ilk gün ve girişim günü APACHE II değerleri karşılaştırıldığında grup II ve III'te istatistiksel anlamlı fark bulunması göreceli olarak daha ağır hastalara sahip bu gruplarda tedavimizin etkinliğini göstermede fikir vermektedir. Girişim deneme süre ve sayıları değerlendirildiğinde kullandığımız Griggs yöntemi yatak başında uygulanabilen, kolay ve pratik bir yöntem olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Tracheotomy represents an established procedure for airway management in critically ill patients who require long-term respiratory support. It offers advantages when compared to conventional translaryngeal intubation, but it is also associated with a number of serious complications. Several studies have been published to determine the best timing for tracheotomy with conflicting results. In this study we aimed to determine tracheotomy timing according to APACHE II scores of the ICU patients.Method and material: We studied 90 adult mixed ICU patients with respiratory failure. The tracheotomy requirement of the patients was determined as individual basis according to first day APACHE II scores. The elective postoperative patients or patients with requirement of short term mechanical ventilation were excluded from the study. Also contraindications of the percutaneous Griggs procedure were accepted as exclusion criteria. After initial stabilization and evaluation of the patients as percutaneous tracheotomy candidates, they were randomized to three groups. For group I (n=30, APACHE II score < 25, tracheotomy at 8-14. days); for group II (n=30, APACHE II score ? 25, tracheotomy at 1-7. days); for group III (n=30, APACHE II score ? 25, tracheotomy at 8-14. days). Procedure day APACHE II scores, ICU and hospital length of stay, length of time translaryngeal intubation, mechanical ventilation and 28 day mortality were recorded.Findings: The main demographics and clinical conditions of the patients were similar in our patients. We divided our patients in to three groups according to first day APACHE II scores. There were statistically significant difference in 28 day mortality, entubation time and hospital LOS in three groups (p < 0,05). There were statistically significant difference in the first day and procedure day APACHE II scores in group II and III (p < 0,05). The early tracheotomy group II had higher mortality rates and shorter hospital LOS. The procedure times and attempts were no different in three groups.Results: 28 day mortality of the ICU patients with respiratory failure which underwent early tracheotomy procedure according to first day APACHE II scores was higher than other groups. The statistically significant difference in the first day and procedure day APACHE II scores in group II and III might be demonstrate our ICU therapy effectiveness in relatively severe patients. There is no strict tracheotomy timing criteria for ICU patients with respiratory failure. When we evaluated our procedure times and attempts; we concluded that Griggs method of percutaneous tracheotomy was an easy, practical and suitable at the bed site.