Testis kanserli hastaların retrospektif değerlendirmesi
The retrospective analysis of patients with testicular cancer
- Tez No: 417273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜL ÜYETÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Testis kanser (Tca)'leri, 20-35 yaşları arası genç erkeklerin en sık görülen solid malign tümörleridir. Tca insidansında görülen artışa rağmen, prognoz iyileşmekte ve Tca'nden ölüm oranı azalmaktadır. Çalışmamızda, Tca tanısı almış hastaların genel özelliklerini, aldıkları tedavileri, progresyon ve sağkalım durumlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Ocak 2004–Aralık 2014 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne Tca tanısı ile başvurup, takip ve tedavisi yapılan hastalar alındı. Hastalara ait bilgiler retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamıza Tca tanısı alan 343 hastadan verilerine ulaşılabilen 332'si alındı. Hastaların 324'ü (%96.7) testis germ hücreli tümör tümör, 4'ü (%1.2) seks kord stromal tümör, 4'ü (%1.2) ise özgül olmayan diğer stromal tümörleri olarak saptandı. Testis germ hücreli tümör tanılı 324 hastanın 150'si (%46.3) seminomatöz, 174'ü (%53.7) nonseminomatöz germ hücreli histolojik alt tipindeydi. Seminom grubundaki hastaların median yaşı 36 (min.18-maks.77) yıl; nonseminom grubundaki hastaların ise 28 (min.18-maks.81) yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Testicular cancers (Tca) are the most common solid malignant tumors in young men aged between 20 and 35 years. Despite incidence of Tca increased, it's mortality rate decreased and prognosis improved, in recent years. In present study, we aimed to evaluate general characteristics, treatment, prognosis and survival status of patients with Tca. Materials and Methods: Patients diagnosed with and treated for Tca in Okmeydanı Training and Research Hospital and Abant Izzet Baysal University Hospital between January 2004 and December 2014. Retrospectively, patient data were obtained from computerized database and medical record system of the institutions. Results: We included 332 of 343 Tca patients to present study whom data were accessible. Germ cell tumor was observed in 324 patients (96.7%), while 4 (1.2%) had sex cord stromal tumors, and another 4 (1.2%) had non-specific stromal tumors. Testicular germ cell tumors of 324 patients diagnosed 150 seminomatous (46.3%), 174 nonseminomatous (53.7%) was histologic subtype. The median age of patients was 32 years (min.18-max.81). Median age of seminoma and nonseminoma patients were 36 years (min.18-maks.77), and 28 years (min.18-maks.81), respectively.