Bakalit işçilerinin solunum fonksiyon testi parametreleri ve hemogram değerlerinin incelenmesi
Investigation of workers of bakelite pulmonary function tests parameters and hemogram values
  1. Tez No: 417277
  2. Yazar: ALİYE KAŞARCI HAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mesleki Solunum Sistemi Hastalıkları, Mesleki Deri hastalıklarından sonra en çok karşılaşılan meslek hastalığıdır. Dış ortam ile devamlı temas halinde bulunan solunum sistemi elemanları da ortam koşulları nedeniyle zarar görmektedirler. Çalışmamızda incelediğimiz bakalit işçileri de bakalitin kimyasal yapısı (bakalit, fenol ve formaldehitin bir kondenzasyon ürünüdür ve fenol ile formaldehitin toksik ve zararlı etkileri endüstride oldukça yaygın olarak bilinmektedir) nedeniyle olumsuz etkilenmektedirler. Çalışmamıza konu olan 19 bakalit işçisinin solunum fonksiyon testleri ve kan parametreleri benzer işkollarında çalışan 41 personel (kontrol grubu) ile karşılaştırılmıştır. Bakalit işçilerinden elde edilen SFT değerlerinin hem restriksiyon, hem de obstriksiyon anlamında kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational Respiratory Disease is the most common occupational diseases after occupational skin disease. Respiratory system elements suffer due to environment conditions they are in permanent contact with the external environment. In our study we examined bakelite workers are negatively affected due to the chemical structure of bakelite (bakelite, a condensation product of phenol and formaldehyde and phenol formaldehyde toxic and harmful effects are known to be quite common in the industry). In our study, 19 Bakelite worker's pulmonary function tests and blood parameters were compared with 41 staff working (control group) in similar industries. Obtained from Bakelite workers PFT values were determined to be significantly lower than the control group in terms of both restriction and obstruction.