Ofis ortamlarında çalışanların karpal tünel sendromuna yakalanma oranları
Carpal tunnel synodrome rate for office workers
- Tez No: 417278
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı ergonomi ve ofis ortamlarında ergonomik yaklaşımları inceleyip, Karpal Tünel Sendromu'nun ergonomi ve ofis ortamlarında çalışma ile olası ilişkilerini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca Karpal Tünel Sendromu'na yakalanmamak için alınacak önlemler de çalışma kapsamında araştırılmıştır. Tez kapsamında yaşları 18 ile 75 arasında değişen herhangi bir nedensellik ile değil, tamamem rastgele seçilen 293 kişi ile yüz yüze anket çalışması yapılmış ve elde edilen veriler SPSS 20 istatistik programına yüklenmiştir. Bu veriler ile başta ofis ortamı ile KTS ilişkisi olmak üzere, yaş ile KTS, cinsiyet ile KTS, toplam çalışma süresi ile KTS ve vücut kitle indeksi ile KTS ilişkisi istatistiki olarak araştırılmıştır. Ayrıca anket çalışması sonucu KTS hastası olduğu belirlenen kişilerin günlük hayatta karşılaştıkları güçlükler, KTS ile birlikte ortaya çıkan belirtileri, KTS tedavisi için kullandıkları yöntemler ve geçirdikleri başka hastalıklar araştırılmıştır. Bununla birlikte KTS ile ani kilo artışı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Anket sonuçlarına göre ofis ortamında çalışanların ofis ortamında çalışmayanlara göre daha fazla Karpal Tünel Sendromu'na yakalandıkları istatistiki olarak tespit edilmiştir. Ayrıca kadınların KTS'ye yakalanma oranlarının erkeklere oranla daha yüksek olduğu da istatistiki olarak tespit edilmiştir. Ancak KTS ile yaş, toplam çalışma süresi ve vücut kitle indeksi arasında anlamlı istatistiki bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca KTS geçirenlerin büyük çoğunlukla kol ağrısından yakındıkları, klavye ve fare kullanımı ile günlük işleri yapmakta zorluk yaşadıkları ve tedavi yöntemi olarak el bilekliği veya ilaç ve krem kullandıkları belirlenmiştir. Bununla birlikte KTS hastalarında %26,7 gibi küçümsenemeyecek bir oranda boyun fıtığına da rastlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine ergonomics and ergonomic approaches in office places for uncovering to possible relationship between Carpal Tunnel Syndrome and ergonomics. Also protective preventions for avoiding from CTS was investigated in the scope of study. In the thesis, the questionnaire was applied to 293 people who are selected randomly(not specific causality) with age between 18 to 75 and it was loaded into SPSS Statistics Software Program. With this data, relations between working in the office and CTS were investigated in statistical manner. Relations between age CTS, gender CTS, total working time CTS and body mass index CTS were also investigated in statistical manner. With the results of the questionnaire, the challenges of the CTS patients faced in daily life, the symptoms associated with CTS, the methods used for CTS treatment and the other diseases that are seen with CTS were investigated. In addition, the relationship between CTS and sudden weight gain were investigated. In woman patients the CTS rate for pregnancy period had been found. According to questionnaire, the people who are working in the office has been caught carpal tunnel syndrome statistically more than others. Also CTS rate for women have been identified that statistically higher than men. However could not find any statistically significant relationship between CTS and age, total working year and body mass index. Also it was found that CTS patients mostly complained about arm pain and have difficulty with using keyboard-mouse and doing daily jobs. It was determined that the treatments methods like wristband, drug or cream were used. It has also been found neck hernia in CTS patients with not inconsiderable rate like 26.7%.