Malin melanomda breslow kalınlığı ile sentinel lenf nodu arasındaki ilişki
The relation between breslow thickness and sentinel lymph node in malignant melanoma
- Tez No: 417298
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE ONSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Malin melanom (MM), melanositlerden kaynaklanan ve çoğunlukla deriden köken alan malin bir tümördür(1). Tümörün vertikal kalınlığı (Breslow kalınlığı), primer kütanöz melanomda en önemli lokal prognostik faktördür (2-4). Malin melanom en sık lenfatik yolla metastaz yapar ve ilk drene olduğu lenf nodu sentinel lenf nodu olarak adlandırılır. Sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB), melanom hastalarında lenf nodlarının tutulumunu saptamak amacıyla kullanılan bir evreleme prosedürüdür. Elektif lenf nodu diseksiyonu ile kıyaslandığında komplikasyon riski çok daha azdır. SLNB, Breslow kalınlığı 1 mm'den az olan melanomlarda önerilmemektedir(5). Sentinel lenf nodu pozitifliği ve prognozda en önemli histopatolojik parametre olan Breslow kalınlığı arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılan çalışma sayısı az olduğu için bu çalışmada Breslow kalınlığı ile sentinel lenf nodu tutulumu arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Uzmanlık tezi çalışması için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Etik Kurulundan onay alındı. Çalışma, 1995-2015 yılları arasında Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniğine başvuran, histopatolojik olarak Breslow kalınlığı ölçülen ve sentinel lenf nodu biyopsisi yapılan 74 hasta üzerinde retrospektif ve prospektif olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Malignant melanoma(MM) is the tumor of melanocytes which mostly originates from the skin(1). Vertical thickness of the tumor (Breslow thickness) is the most important prognostic factor in primary cutaneous malignant melanoma (2-4). MM generally spreads by lymphatics and the first lymph node that it drains to is named as sentinel lymph node. Sentinel lymph node biopsy (SLNB) is a staging procedure done for finding out if the tumor has spread to the lymph nodes. This procedure has less complications when compared to the elective lymph node dissection. SLNB is not recommended to melanomas which have Breslow thickness less than 1.00 mm. We aimed to find out the relation between the sentinel lymph node positivity and Breslow thickness in this study. Approval was obtained from Ethics Council of Bezmialem Vakif University for the master thesis. The study was achieved retrospectively and prospectively on 74 patients who were admitted to Bezmialem Vakif University Medical Faculty Hospital, Dermatology Department and Vakif Gureba Hospital, Dermatology Clinic between the years 1995-2015. The relation between the sentinel lymph node positivity and Breslow thickness and the other histopathologic parameters were statistically calculated.