Katılma nöbeti olan hastalarda oksidatif durum ve dna hasarı araştırılması
Investi̇gati̇on of oxi̇dati̇ve status and dna damage in the chi̇ldren wi̇th breath-holdi̇ng spells
  1. Tez No: 417304
  2. Yazar: ALPER GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Oksidatif stres reaktif oksijen türevleri ile antioksidan sistem arasında oluşan dengesizliktir. Bu dengesizlik hücre kompartımanlarında geri dönüşümsüz hasara neden olabilir. Katılma nöbeti olan hastalarda oksidatif stresin arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmada artan oksidatif stresin DNA hasarına yol açabileceği düşünülerek katılma nöbeti olan hastalarda serum demir, folik asit ve vitamin B12 düzeyleri ile total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS) ve mononükleer lökosit DNA hasarını belirlemeyi amaçladık. Yaş, cinsiyet bakımından birbirine benzer 40 katılma nöbeti olgusu ve 30 kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Plazma TAS, TOS, vitamin B12, folik asit ve demir seviyeleri ticari kit kullanılarak kolorimetrik yöntemle, periferal mononükleer lökosit DNA hasarı alkalen tekli hücre elektroforez yöntemi (comet assay) ile analiz edildi. Oksidatif stres indeksi (OSİ) hesapla bulundu. Katılma grubunda TOS, OSİ ve mononükleer lökosit DNA hasar seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek (p 0.05). Bu çalışmada sonuç olarak katılma nöbeti vakalarında oksidatif stres ve DNA hasarı artmış, antioksidan kapasite azalmış olarak bulunmuştur. Artan oksidatif stres ve DNA hasarının sonuçları bakımından yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is the imbalance between reactive oxygen species and antioxidant system. These imbalances can cause irreversible damage to the cells. Oxidative stress was demonstrated to be increased in pediatric patients in literature. Depending on the cause of increased oxidative stress can lead to DNA damage, in this study we aimed to investigate serum folic acid, vitamin B12 and iron values with total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS) and DNA damage in pediatric patients with breath-holding spells. We evaluated age and sex matched 40 study and 30 control cases in this study. DNA strand breaks in peripheral blood mononuclear leukocytes were assayed by single-cell alkaline gel electrophoresis (comet assay). Plasma TAS, TOS, folic acid, vitamin B12 and iron values were analyzed by colorimetric method using a commercial kit. In study group, the plasma mean TOS, DNA damage and OSI values were increased compared with controls (p 0,05). In conclusion we demonstrated that oxidative stress and DNA damage were increased and antioxidant capacity was decreased in children with breath-holding spells. Future studies are needed to show oxidative stress and DNA damage in children with breath-holding spells.