Esansiyel trombositozda transkranial doppler ultrasonografi ile beyin kan akım hızı ve mikroembolik sinyallerin tespiti
Determination of cerebral blood flow velocity and microembolic signals in essential trombocytosis by transcranial doppler ultrasonography
  1. Tez No: 417305
  2. Yazar: AHMET ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ESANSİYEL TROMBOSİTOZDA TRANSKRANİAL DOPPLER ULTRASONOGRAFİ İLE BEYİN KAN AKIM HIZI VE MİKROEMBOLİK SİNYALLERİN TESPİTİ Giriş-Amaç: Myeloproliferatif sendromlardan biri olan esansiyel trombositoz (ET), kendini izole trombositoz ve trombohemorajik komplikasyonlarla gösterir. Tedavi ile ET'da trombohemorajik komplikasyonları önlemek ve mikrovasküler semptomları azaltmak amaçlanmaktadır. 2013 yılında ET ile serebrovasküler hastalık arasında ilişkiyi inceleyen bir çalışmada, ET 'un erken tanı ve tedavisinin serobrovasküler hastalıkları önleyebileceği üzerinde durulmuştur. Biz de bu noktada artmış mikroemboli riski var mıdır? Sorusu na cevap aramak için transkranial doppler ultrasonografi (TCD) ile beyin kan akım hızı ölçümleri ve mikroembolik sinyallerin (MES) sağlıklı insanlar ile ET' lu hastalarda karşılaştırdık. Materyal-Metod: Takibimizdeki ET hastalarından çalışmaya alınma kriterlerine uygun ve gönüllü olan 40 kişiyle; yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) bakımından benzer olan 40 kişiden oluşan kontrol grubunun karşılaştırıldığı kesitsel bir çalışma yapıldı. Çalışmaya alınan kişilere TCD ile MES leri ve beyin kan akım hızı parametreleri incelendi. MES leri etkilediği bilinen ve etkileyebilecek olan komorbiditeler (diyabetes mellitus, atrial fibrilasyon, anlamlı karotis darlığı, 65 yaşından büyük olmak) dışlama kriterleri olarak değerlendirildi. Hastanın sağlığını etkilememek ve etik nedenlerden dolayı mevcut tedavi altında iken ölçümleri yapıldı Bulgular: ET'lu hasta grubu ve kontrol grubu TCD ile MES tespiti açısından karşılaştırıldığında; sağ orta serebral arter (MCA-R) ölçümünde MES'ler ET'lu hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p: 0.005). MES saptananların % 18,1 trombosit (PLT) değeri 400.000'in altında, %72,7 PLT değeri 400.000-1.000.000 ve %9,09 ise PLT değeri 1.000.000'un üstünde saptandı.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF CEREBRAL BLOOD FLOW VELOCITY AND MICROEMBOLIC SIGNALS IN ESSENTIAL TROMBOCYTOSIS BY TRANSCRANIAL DOPPLER ULTRASONOGRAPHY Introduction: Essential thrombocytosis (ET) is one of the myeloproliferative disorder that can present wıth as isolated thrombocytosis and thrombohemorrhagic complications. Presently treatment for essential thrombocytosis aims at reducing thrombohemorrhagic complications and microvascular symptoms. A study in 2013 which examined the relationship between ET and cerebrovascular disease concluded that early treatment of ET can lead to the prevention of cerebrovascular disease. Based on these study we asked ourselves whether there was increased risk of microembolism in our study transcerebral doppler ultrasonography (TCD) was used to measure cerebral blood flow velocity of patients with ET and there microembolic signal (MES) compared with those of healthy people, we thought that TCD could be used in the treatment and follow up of patients with ET. Method: A total of 40 patients with ET and 40 healthy volunteers with similar age, sex and body mass index were included in the study as control group. Participants with affected MES or those with comorbidities (diabetes mellitus, atrial fibrillation, symptomatic carotid stenosis) and those older than 65 years were excluded from the study. Microembolıc sıgnals and cerebral blood flow velocıty was measured by TCD in all patıents. In order not to affect the health of the patients and for ethical reasons all measurements were done under current treatments. Results: Transcranial doppler ultrasonographic findings of two groups were compared, MES of the right middle cerebral artery was notably higher in ET patients than control group (p:0.005). MES was detected in %18.1 of patients with platelet (PLT) count below 400.000 %72.7 wıth PLT count between 400.000 – 1.000.000 and %9.09 patients wıth PLT count over than 1.000.000 respectively.