TCD ultrasonografi ile diabetik retinopatili hastalarda serebral vazomotor reaktivitenin değerlendirilmesi
Evaluation of cerebral vasomotor reactivity in patients with diabetic retinopathy BY using transcranial doppler ultrasonogrophy
- Tez No: 417303
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ASIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Diyabetik retinopatili hastalarda, transkranial doppler ultrason ve nefes tutma testi kullanılarak serebral vazomotor reaktivitenin değerlendirmesi ve serebral vazomotor reaktivite ile diyabetik retinopati grupları arasındaki korelasyonun araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ocak 2013-Ocak 2014 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Polikliniğine başvurmuş olup, Diabetes Mellitus tanılı hastalardan diyabetik retinopatisi bulunanlardan 43 hasta (23 erkek) çalışmaya alındı. Hastaların diyabetik retinopati evreleri 3 grupta belirlendi. Çalışmaya alınan olguların sosyodemografik özellikleri, fizik muayene bulguları ve laboratuvar tetkikleri kaydedildi. TCD ile Breath-holding test yapılarak breath holding index (BHı) hesaplandı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 56,51±9,34 idi. Ortalama DM süresi 14,49±8,06 olarak saptandı. Diyabetik retinopati grupları %27,9 (12) grup1 (hafif), %34,9'u (15) grup 2 (orta) ve %37,2 (16) grup 3 (ileri) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the association between severity of diabetic retinopathy and alterations in cerebral vasomotor reactivity in patients with diabetes by using Transcranial Doppler and breath-holding test. Methods: 43 patients with diabetic retinopathy who applied Bezmi Alem Vakıf University Neurology clinic between Jan 2013 – Jan 2014 were enrolled. Patients were classified into three categories according to grade of diabetic retinopathy and all patients underwent Transcranial Doppler examination during voluntary breath holding. Physicial examination and laboratory findings were recorded for each patient and breath-holding index was calculated. Results: The mean age of patient population was 56,51±9,34 years and the mean time from diabetes diagnosis to study enrollment was 14.49±8.06 years. 12 patients (27.9%) had mild retinopathy, 15 patients (34.9%) had moderate and 16 (37.2%) patients had severe diabetic retinopathy at the enrollment.