Rezeke edilemeyen Evre III küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında definitif eşzamanlı kemoradyoterapi tedavisi sonuçlarının incelenmesi
Investigation of definitive concurrent chemoradiotherapy treatment outcomes in patients with unresectable Stage III non-small cell lung cancer
- Tez No: 774523
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN ÖZGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), akciğer kanserleri içerisinde yaklaşık %80-85' lik bir dilimi oluşturur. Bu hastaların yaklaşık üçte biri, cerrahiye uygun olmayan (rezeke edilemeyen), evre III hastalık olarak başvurur. Bu hastalarda temel tedavi seçeneği kemoradyoterapi (KRT)' dir. Bu çalışmada rezeke edilemeyen evre III KHDAK hastalarında definitif eşzamanlı KRT tedavisinin sonuçları ve sağkalım üzerine etkisi incelenmiştir. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmaya SBÜ Sultan 2. Abdülhamid Han EAH Tıbbi Onkoloji Kliniğinde Aralık 2015 ile Eylül 2022 arasında takip edilen, rezeke edilemeyen Evre III KHDAK hastalarının içerisinden definitif eşzamanlı KRT alan 82 hasta alınmıştır. Hastaların tümör histopatolojisi, klinik seyri, tedaviye yanıtı ve hastaların sağkalım durumları incelenmiştir. Yaş, sigara içme durumu, hastalık evresi, tümör grade, tutulan lenf nodu sayısı ve tümör histopatolojisine bakılmıştır. Ayrıca, metastaz veya nüks durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective : Non-small cell lung cancer (NSCLC) constitutes approximately 80-85% of lung cancers. Approximately one-third of these patients present with stage III disease that is not suitable for surgery (unresectable). The main treatment option in these patients is chemoradiotherapy (CRT). In this study, the results of definitive concomitant CRT therapy and its effect on survival were investigated in patients with unresectable stage III NSCLC. Material and Methods: Among the unresectable Stage III NSCLC patients followed in SBU Sultan II. Abdulhamid Han EAH Medical Oncology Clinic between December 2015 and September 2022, 82 patients who received definitive concurrent CRT were included in this study. Tumor histopathology, clinical course, response to treatment and survival of the patients were examined. Age, smoking status, disease stage, tumor grade, number of lymph nodes involved, and tumor histopathology were evaluated. In addition, the status of metastasis or recurrence was examined.