Düşük profilli örgülü stent ile tedavi edilmiş intrakranial anevrizmaların görüntüleme takibinin optimizasyonu
Follow-up optimization of intracranial aneurysms treated with low profile braided stent
  1. Tez No: 417336
  2. Yazar: SELÇUK AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ARAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada düşük profilli, kendiliğinden genişleyebilen, nitinol stent (Leo Baby) eşliğinde koil embolizasyon ile tedavi edilen anevrizmaların takibinde kullanılan kontrastlı manyetik rezonans anjiografi (KMRA) ve Time-of-Flight manyetik rezonans anjiografi (TOF MRA) tekniklerinin dijital subtraksiyon anjiografisi (DSA) ile karşılaştırılarak etkinliklerinin saptanması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Stent eşliğinde koil embolizasyon ile tedavi edilen hastalara ait TOF MRA, KMRA ve DSA tetkikleri retrospektif olarak değerlendirildi. Anevrizma oklüzyonu DSA, TOF MRA ve KMRA tetkiklerinde, bağımsız iki araştırmacı tarafından total oklüzyon, rezidü boyun ve rezidü anevrizma açısından değerlendirildi. Stent patensisi DSA, TOF MRA ve KMRA tetkiklerinde, bağımsız iki araştırmacı tarafından oklüzyon ve stenoz açısından değerlendirildi. Anevrizma oklüzyonu ve stent patensisi açısından araştırmacılar ve modaliteler arasında uyum Cohen kappa analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to demonstrate the effectiveness of contrast enhanced magnetic resonance angiography (CE MRA) and Time-of-Flight magnetic resonance angiography (TOF MRA) used for the follow-up of aneurysms treated with low-profile, self-expandable nitinol stent (LEO Baby) assisted coil embolization by comparing with digital substraction angiography (DSA). Materials and Methods: CE MRA, TOF MRA, and DSA examinations of the patients treated with stent-assisted coil embolization were evaluated retrospectively. Aneurysm occlusion was evaluated by two independent observers on CE MRA, TOF MRA and DSA in terms of complete occlusion, residual neck and residual aneurysm. Stent patency was evaluated by two independent observers on CE MRA and TOF MRA in terms of stenosis and occlusion. Interobserver and intermodality agreement was analyzed by means of Cohen's kappa statistics in terms of aneurysm occlusion and stent patency.