Elit erkek karate sporcularında yorgunluğun denge performansına etkisi
The effect of fati̇gue on balance performance for eli̇te male karate athletes
- Tez No: 417372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET RAMAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Elit erkek karate sporcularında yorgunluğun denge performansına etkisi araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya milli takımda yer almış aktif spor yaşantısı devam eden 16 sporcu katılmıştır. Sporcuların yorgunluğu karate-do sporuna özgü hazırlanan egzersiz test protokolü ve laktik asit verileri ile değerlendirilmiştir. Test boyunca, sporcuların kalp atım hızı, tükettiği oksijen miktarı ve ventilasyon miktarı kaydedilmiştir. Sporcuların performans değerlendirmesinde ise, denge platformu kullanılmıştır. Bulgular: Sporcuların laktik(L) asit değerleri sırasıyla (L1-2,27±0,48 mmol/lt, L2-2,50± 0,68 mmol/lt, L3-6,70±2,31 mmol/lt, L4-9,94±3,04 mmol/lt, L5-9,97±3,32 mmol/lt, L6-8,76±3,01 mmol/lt, L7-8,47±3,41 mmol/lt) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: To inquire about the effect of fatigue on balance performance for elite male karate athletes Methods: 16 athletes who are actively in sport life take part in the study. The fatigue of the athletes is evaluated according to exercise test protocols, prepared specifically for karate–do sport and lactic acid data. During the test, the pulse rate, consumed oxygen content, and the amount of ventilation of the athletes are saved. For the balance performance of the athletes, balance board is used. Findings: Athletes' lactic acid values are observed as (L1-2,27±0,48 mmol/lt, L2-2,50± 0,68 mmol/lt, L3-6,70±2,31 mmol/lt, L4-9,94±3,04 mmol/lt, L5-9,97±3,32 mmol/lt, L6-8,76±3,01 mmol/lt, L7-8,47±3,41 mmol/lt).