Elit karate sporcularında imgeleme ve kaygı ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between imagination and anxiety in elite karate
  1. Tez No: 572802
  2. Yazar: EMRE BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın temel amacını, elit karate sporcularının imgeleme kullanımları ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmada, mevcut durumu belirlemek adına ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2018- 2019 sezonunda Büyükler Türkiye Karate Şampiyonasına katılan elit Türk karate sporcuları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem grubunu ise bu sporcular arasından tesadüfi örneklem seçme yöntemiyle belirlenen 120 [n(erkek)=61, n(kadın)=59] sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Sporda İmgeleme Envanteri”ve“Sürekli Kaygı Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, katılımcıların kişisel özelliklerini betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmış, ölçeklere verilen cevapların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanarak, imgeleme ve sürekli kaygı düzeylerine ilişkin dağılımlar belirlenmiştir. Alt problemlere ilişkin bağımsız değişkenlerle; imgeleme ve sürekli kaygı düzeyleri parametrik testlerle sınanmış, ikili karşılaştırmalar için t testi, üç veya daha fazla küme karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır ve anlamlı farkların hangi gruplardan kaynaklı olduğunu belirlemek amacıyla da Tukey testi uygulanmıştır. Katılımcıların imgeleme ile sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon (r) Katsayısı tekniğinden yararlanılmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonuçlarmıza göre; elit karate sporcularının cinsiyet, spor yaşı, eğitim durumları ve baba eğitim durumları değişkenlerinin imgeleme envanteri alt boyutları ve sürekli kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the relationship between the image usage and trait anxiety levels of elite karate athletes. In this research, relational screening model was used to determine the current situation. The population of the study has created by elite karate athletes who participated in the 2018-2019 season Senior Turkey Karate Championship. The sample group of the study consisted of 120 [n (male) = 61, n (female) = 59] athletes determined by random sampling method among these athletes. In the research,“Imagination Inventory in Sports”and“Continuous Anxiety Inventory”were used as data collection tools. In the analysis of the data, frequency and percentage distributions describing the personal characteristics of the participants were extracted, arithmetic means and standard deviations of the responses to the scales were calculated and distributions related to imagination and trait anxiety levels were determined. Independent variables related to sub-problems; Imagery and trait anxiety levels were tested with parametric tests, t-test for paired comparisons, One-Way ANOVA for three or more cluster comparisons, and Tukey test was used to determine which groups caused significant differences. In order to determine the relationship between imagery and trait anxiety levels of the participants, Pearson Product-Moment Correlation (r) Coefficient technique was used. Significance level was taken as 0.05. According to our research results; there was no significant difference between elite karate athletes' gender, sport age, education status and father education status variables' imagery inventory sub-dimensions and trait anxiety levels.