1992-2012 yılları arasında ESOGÜ Tıp Fakültesi beyin cerrahisi kliniğinde izlenen servikal vertebra kırıklı adli vakalarda mortalitenin araştırılması
Research on mortality in cervical vertebral fractural judicial cases which were monitored in ESOGU Medical Faculty brain surgery clinic between the years 1992 and 2012
- Tez No: 417382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Travma olguları adli vaka kapsamında değerlendirilmekte olup, travma sonucu meydana gelmiş yaralanma ile ilgili olarak adli raporları düzenlenmektedir. Bu hususta hazırlanan Türk Ceza Kanunu (TCK)'nda tanımlanan yaralama suçlarının adli tıp açısından değerlendirilmesi ile ilgili rehber adli tıp kurumu başkanlığı, adli tıp uzmanları derneği ve adli tıp derneği tarafından 2013 yılında güncellenmiştir. Bu çalışmada, adli rapor tanzimi için hazırlanmış olan rehberde yer alan servikal vertebra kırıkları ile ilgili yaşamsal tehlike oluşturan durumları, mortaliteyi etkileyen risk faktörleri ve mortalite oranları üzerinden değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 1992-2012 yılları arasında ESOGÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde servikal vertebra kırığı nedeniyle takip edilen adli olguların hastane adli vaka arşivinde bulunan hasta dosyaları ve ENLİL hasta bilgi yönetim sisteminde mevcut kayıtlı bilgileri incelenerek, olguların yatış bilgileri, klinik seyirleri, epikriz formları ile radyolojik tetkik ve raporları değerlendirilmiştir. Multiple travması bulunan olgular çalışma kapsamına alınmamıştır. Servikal kırık ile takip edilen olgularda kırık seviyesinin tek başına mortalite üzerine etkili olmadığı, kırığın instabil olup olmaması ile ilişkili olarak medulla spinalis hasarı bulunup bulunmadığı ve olguların takipleri süresince gözlemlenen klinik durumlarının önem kazandığı görülmüştür. Bu nedenle çalışmamızda yalnızca kırık seviyesi ile mevcut yaralanmanın kişinin yaşamını tehlikeye sokan bir durum olup olmadığına karar verilmemesinin gerektiği belirtilmiştir. Klinik durumun göz önünde bulundurularak gerekirse olguyu takip eden hekim ile birlikte tıbbi kanaate varılmasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ESOGU Medical Faculty Forensic Medicine Department Thesis for Specialty in Medicine, Eskişehir, 2015. Trauma cases are evaluated within the scope of judicial cases and forensic reports are prepared after injuries which are results of a trauma. The prepared directory for criminal injury assessment within forensic medicine which is defined in Turkish Criminal Law, was renewed by board of forensic medicine institution, forensic experts association and forensic medicine association in the year 2013. In this study, it's aimed to evaluate vital threat cases about cervical fractures that stated in the directory, which was prepared for judicial report arrangement, via risk factors that affect mortality and via mortality rates. For that purpose, patient folders which were in ESOGU Medical Faculty Brain and Nerve Surgery clinic and which includes cervical vertebral fracture cases between the years 1992 and 2012 and data which was entered in ENLIL patient information system were analyzed and hospitalization info, clinical course, epicrisis reports and radiological review reports were evaluated. Multiple trauma cases were eliminated. It was seen that in cervical fracture cases, fracture level is not effective on mortality by its own. And it was also seen that if myelitis occurred depending on the fracture if it was instable or not and observed clinic cases became important during observation period.For that reason in our study it is determined that one should not decide that present injury puts one's life in danger only considering the fracture level. This study concluded that clinical situation should be taken into consideration and medical decision should be made together with the relevant doctor.