A comparative study of public expenditures on education, defense and religious affairs in Turkey of the post-1980 period (1981-2012)
1980 sonrasında Türkiye'de eğitim, savunma ve din işlerine ayrılan kamusal kaynakların karşılaştırılması (1981-2012)
- Tez No: 449861
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1981 ve 2012 yıllarına ait eğitim, savunma ve diyanet işleri için ayrılan kamusal eğitim harcamalarını incelemektir. Eğitim, savunma ve diyanet işleri verileri kamu harcamalarının kurumsal sınıflandırılması açısından irdelenirken, eğitim, savunma ve diyanet işleri harcamaları neoliberal politikalar üzerinden kıyaslanmıştır. Veriler; eğitim, savunma ve diyanet işlerinden sorumlu kurumlardan toplanmıştır. Eğitim harcamaları, Eğitim Bakanlığı bütçesini, üniversitelerin kurumsal bütçesini ve Yüksek Eğitim Kurumunu içermektedir. Savunma harcamaları, Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenliği Komutanlığı ve Savunma Sanayi Destekleme Fonunun bütçelerini içermektedir. Verilerin analizi, Microsoft Excel Programı üzerinden gerçekleştirilmiştir ve belgelenen veri, 1980lerden bu yana Türkiye'de uygulanan neoliberal politikalar göz önüne alınarak birincil bütçe ve GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) ışığında yorumlanmıştır. Tanımlayıcı metadoloji kullanılarak yürütülen bu çalışmada, devletin kamu bütçelendirme mekanizmalarını etkileyen neoliberal politikalara ilişkin 1981 ile 1991, 1992 ile 2001 ve 2002 ile 2012 tarihleri arasındaki üç alt dönemdeki eğitim, savunma ve diyanet işleri kamu harcamalarının seyri araştırılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen bulgular, savunma harcamalarının eğitime ve diyanet işlerine göre GSYİH'e kıyasla zaman dizilerinin başlangıcında en büyük paya sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yıllara göre savunma rasyosu GSYİH'a göre düşerken, eğitim ve diyanet işlerinin rasyosu özellikle çalışma kapsamında belirtilen son dönemde hızla artış göstermiştir. Örneğin, savunma harcamaları rasyosu 1981 yılında %2,36 iken 2002 yılında %3,13 ile zirveye ulaşmıştır ve 2012 yılında %1,85'e gerilemiştir. Bunun aksine, eğitim harcamaları rasyosu 1981'de %1,84 iken, 1997 yılında %4,77 oranıyla zirveye ulaşmıştır ve 2012 yılında bu oran %3,81'e düşmüştür. Diğer taraftan, diyanet işleri harcamaları rasyosu 1981'de %0,10 ile başlayıp 2012 yılında %0,30 ile git gide artış kaydetmiştir. Bulgular, birincil bütçeden 1981 ile 2012 yılları arasında eğitim, savunma ve diyanet işlerine ayrılan harcamaların nispi payının, 2002 yılına kadar eğitim ve savunma harcamaları arasında süren istikrarsız fakat önemli rekabetin 2002 yılında savunma harcamalarının düşüşe geçmesi ve eğitim harcamalarının artması ile birbirinden ayrıldığını ortaya koymaktadır. Diyanet işlerine ayrılan harcamaların rasyosun incelenirken, birincil bütçeye göre rasyoların istikrarsız seyir, çalışmada yer alan son dönemde yükseliş eğilimi göstermesine karşın, göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was examining the public education expenditures on education, defense and religious affairs between 1981 and 2012. The data on education, defense and religious affairs was studied according to the institutional classification of public expenditures and the expenditures on education, defense and religious affairs were compared with respect to neoliberal policies. The data was gathered from specific institutions responsible for education, defense and religious affair. Education expenditures were comprised of the budget of Ministry of Education, institutional budgets of universities and Higher Education Institute. Defense expenditures were comprised of the budgets of Ministry of Defense, the General Command of the Gendarmarie, the Coast Guard Command and Defense Industry Support Fund. Analysis of the data was conducted through Microsoft Excel Program and the documented data was interpreted with respect to primary budget and GDP (Gross Domestic Product) based on a framework which takes into account the neoliberal policies that has been implemented in Turkey since the 1980s. The study further explored the course of public expenditures on education, defense and religious affairs according to three sub-periods which were between 1981 and 1991, 1992 and 2001, 2002 and 2012 with special reference to neoliberal policies affecting the public budgeting mechanisms of the state by using descriptive methodology. Findings of this study demonstrated that defense expenditures had the biggest share at the outset of time series as compared to education and religious affairs relative to GDP. However, through the years the defense ratio relative to GDP fell while the ratio of education and religious affairs rose sharply especially in the specified last period of the study. To illustrate, the ratio of defense expenditures was 2,36 % in 1981, had its peak with 3,13 % in 2002 and fell to 1,85% in 2012. However, the ratio of education expenditures was 1,84 % in 1981, had its peak in 1997 with a share of 4,77 % and reached to 3,81% in 2012. On the other hand, the ratio of expenditures on religious affairs started with 0,10% in 1981 and by gradually increasing had reached to 0,30% in 2012. The findings also revealed that between the years 1981 and 2012, the relative share of expenditures on education, defense and religious affairs to primary budget has presented an unstable course with an important competition between education and defense expenditures until 2002 which segregated from each other with the increase of education expenditures along with the decrease of defense expenditures. When the ratios of expenditures on religious affairs were examined, an unstable course of ratios relative to primary budget was noted although had a tendency to increase in the specified last period of the study.