Rezektif epilepsi cerrahisi geçiren hastalarda cerrahi sonrasi nöbet rekürrensi ve bu hastalarda ek antiepileptik ilaçlar ile nöbet kontrolünün sağlanmasi
Seizure freedom with additional anticonvulsants in patients who underwent resective epilepsy surgery and had seizure reccurence postoperatively
- Tez No: 303152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE DERİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Binol Değirmen, E. Rezektif epilepsi cerrahisi geçiren hastalarda cerrahi sonrası nöbet rekürrensi ve bu hastaların ek antiepileptik ilaçlar ile nöbet kontrolünün sağlanması. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Ankara 2012. Rezektif epilepsi cerrahisi, preoperatif yoğun araştırmalar ile ameliyatla çıkartılabilecek odağı tespit edilen ilaca dirençli epilepsi hastalarında uygulanmaktadır. Hastaların çoğu cerrahiden sonra nöbetsiz hale gelmesine rağmen, çeşitli nedenlerden dolayı bazı hastalarda nöbetler devam etmektedir. Bu çalışmada cerrahi sonrası nöbet rekürrensi olan hastalarda antiepileptik ilaç (AEİ) eklenmesi ile nöbetsizlik elde edilmesi halinde, yapılan ilaç değişikliği ile klinik özelliklerin incelenmesi ve AEİ değişikliğine rağmen nöbetleri devam eden hastalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. 1992-2009 yılları arasında epilepsi kliniğimizde medikal tedaviye dirençli epilepsisi olan ve cerrahi uygulanan hastaların medikal kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. En az bir yıl süreyle takip edilen 304 hasta (141 E, 163 K; yaş, 14-55 [ort 28,4 ± 8,1]) çalışmaya dahil edilmiştir. Postoperatif nöbetsiz olan hastalar (n=181) ile nöbet rekürrensi olanlar (n=123) demografik ve klinik veriler yönünden karşılaştırılmıştır. Cerrahi sonrası nöbet rekürrensi olan hastaların 74'üne en az bir AEİ ilaç eklenmiştir ve en son eklenen ilaç ile 26'sı (%35) nöbetsiz hale gelmiştir. AEİ eklenmesi ile nöbetleri kontrol edilen (n=26) ve edilmeyen (n=48) hastalar incelendiğinde, sadece levetirasetamın (diğer değişkenlerden bağımsız olarak) nöbetsizlik üzerine olumlu etkisi olduğu saptanmıştır (p=0,000). Levetirasetam eklenen toplam 20 hastanın %70'i nöbetsiz hale gelmiştir. Rekürens nedeniyle levetirasetam eklenenen temporal lob epilepsi hastalarının ise %75'inde nöbetsizlik elde edilmiştir. Ayrıca preoperatif dönemde levetirasetam kullanmakta olan hastalarda da, postoperatif prognoz daha iyiydi (p=0,001). Sonuç olarak, rezektif epilepsi cerrahisi sonrası nöbet rekürrensi olan hastalara AEİ eklenmesiyle hastaların bir kısmı nöbetsiz hale gelebilir. Özellikle temporal rezeksiyondan sonra rekürrens gelişen hastalar levetirasetamdan belirgin fayda görebilir. Ayrıca cerrahi öncesi levetirasetam kullanılması postoperatif nöbetsizlik üzerine olumlu etki göseterebilir.
Özet (Çeviri)
Binol Değirmen, E. Seizure freedom with additional anticonvulsants in patients who underwent resective epilepsy surgery and had seizure reccurence postoperatively. Hacettepe University Faculty of Medicine, The Department of Neurology, Ankara, 2012. Resective epilepsy surgery is commonly performed in patients with drug resistant seizures in whom a resectable focus can be identified with intensive preoperative investigations. Although most of them become seizure free after surgery, some continue to experience seizures due to various reasons. In this study we aimed to look at the clinical characteristics and drug changes in patients who had seizure recurrence after surgery and became seizure free after the addition of new antiepileptic drug (AED). We retrospectively reviewed the medical charts of patients who had drug resistant epilepsy, were operated for epilepsy surgery at our center between 1992-2009 and had at least one year of post-operative follow-up. Three hundred four patients (141 M, 163 F; age 14-55 [mean 28.4 ± 8,1] years) were included in the study. Patients who became seizure-free postoperatively (n=181) and those who had seizure recurrence (n=123) were compared for demographic and clinical data. At least one AED was added to 74 patients who had recurrence and 26 of them (35%) became seizure free. When seizure free patients (n=26) were compared with those who were not seizure free (n=48) by the addition of AEDs. Levetiracetam was added to 20 patients and 70% of them became seizure free. In the temporal lobe epilepsy group, 75% of the patients became seizure free after the addition of levetiracetam. Additionally, patients who were taking levetiracetam preoperatively were more likely to be seizure free after surgery (p=0.001). As a result, considerable number of patients can be rendered seizure free with the addition of AED in patients who have seizure recurrence after resective epilepsy surgery. Interestingly, after temporal resection markedly the patients may benefit from the addition of levetiracetam. In addition, if used prior to surgery, levetiracetam may have a positive impact on postoperative seizure freedom.