K-ras geni ekson-1 kodon 12 (G/T) ve 13 (G/A) mutasyonlarının küçük hücreli dışı akciğer kanseri ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of K-RAS gene codon 12 and codon 13 mutation in nsclc patients
  1. Tez No: 417395
  2. Yazar: ÖZNUR BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) dünyada ve ülkemizde kadınlarda ve erkeklerde ölümle sonuçlanan en yaygın kanser türlerindendir. Çalışmamızın temel amacı; KHDAK'ne yakalanmada K-ras geninin kodon 12 (G/T) ve kodon 13'teki (G/A) mutasyonlarının olası ilşkisinin belirlenmesidir. Ayrıca; KHDAK'ne yakalanmada diğer risk faktörlerinden ileri yaş, cinsiyet ve sigara kullanımının KHDAK'ne yakalanmaya bağımsız ve söz konusu mutasyonlarla kombine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Örneklem hacmimiz; Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanısı konmuş yaş ortalaması 60,16 olan 90 KHDAK'lı hasta ve yaş ortalaması 58,04 olan 96 kontrol grubu olmak üzere toplam 186 bireyden oluşturulmuştur. Kontrol ve hasta grubundaki bireylerden alınan kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmış ve genotipler PCR-RFLP yöntemi kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-small cell lung cancer (NSCLC) is one of the most common causes of death due to cancer in both men and women throughout the world. In this study, it was aimed to determine the frequency of K-ras mutations in codon 12 (G/T) and 13 (G/A), and the relation between the K-ras mutation characteristics including the age, gender, histopathological subtype and smoking in patients with NSCLC. Our study, for Mersin population, is composed of 186 people 90 of whom are diagnosed to be NSCLC and whose average age is 60,16; and 96 healty people whose average age is 58,04 individuals at Mersin University Medical Faculty Hospital. DNA isolation of control and patients' blood was performed and genotypes of samples were identified by PCR-RFLP method.