Hemşirelerin öz yeterlilik düzeyleri ile ebeveynleri bakıma katmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 417397
  2. Yazar: DERYA AKDENİZ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin öz yeterlilik düzeyleri ile ebeveynleri bakıma katmaları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Çukurova bölgesinde (Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye) yer alan üniversite ve kamu hastanelerinin çocuk kliniklerinde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, hemşirelerin tanıtıcı bilgilerini içeren“Demografik Bilgi Formu”, hemşirelerin öz yeterlilik düzeylerini belirlemek için Mathias Jeruselam ve Ralf Schawazzer tarafından geliştirilen“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği”(GÖYÖ) ve Linda Shields ve Ann Tanner tarafından geliştirilen“Aile Merkezli Bakım Anketi”(AMBA) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, ortalama (X) ve standart sapma (SD), minimum ve maksimum değerler, frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır. Bağımsız örneklem testi, ANOVA tekniği ve kolerasyon katsayısından yararlanılmıştır. Güvenilirlik analizi için Cronbach's Alpha değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between the self sufficiency level of nurse with providing parents' participation in care. The research was conducted with nurses that working in pediatric clinics where located in the Çukurova region (Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye) in universities and public hospital, who agree to participate in research.“Demographic Data Form”that that includes identifying information about nurses is applied, to determine the levels of self efficacy for nurses“General Self Efficacy Scale”(GSE) developed by Jeruselam and Schawazzer is applied and to“Family Centered Care Survey”that was developed by Linda Shields and Anna Tanner is applied in collecting data. In analyzing the data obtained in this study, the minimum and maximum values of mean and standard deviation, frequency and percentage were used. Independent-samples t-test, ANOVA technique, the Pearson Correlation Coefficient was used to Cronbach's alpha values for reliability analysis was obtained.