Migrenli hastalarda vestibüler miyojenik uyarılmış potansiyeller
Vestibular-evoked myogenic potentials in the patients which has migraine
- Tez No: 248701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KABLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Migren 30-39 yaş grubunda en sık görülen, kadın baskınlığı olan, zonklayıcı karakterde, 4-72 saat kadar süren, uni veya bilateral olabilen, bulantı, kusma, fotofobi, fonofobi gibi bulguların eşlik edebildiği, hareketle genellikle şiddetlenen, ciddi anlamda iş gücü kaybına yol açan, tekrarlayıcı, primer bir baş ağrısıdır. Baş ağrısı atakları öncesinde 5-60 dakika sürebilen, pozitif veya negatif görsel ve duysal semptomlar ve konuşma bozukluğu şeklinde ortaya çıkan aura hastaların bir bölümünde görülebilir. Migren tanısı klinik olarak konulur ve yapılan radyolojik ve laboratuar tetkikleri ancak sekonder nedenleri ekarte etmek için yararlıdır. Migren patogenezi hakkında bugüne kadar birçok hipotez ortaya atılmıştır. Bunlardan son yıllarda en dikkat çekici olanı beyinsapı jeneratörü teorisidir. Bu teori; migren atağının başlamasında ve sonlanmasında beyin sapındaki nöroanatomik yapıların ve beyin sapındaki nörotransmitterlerle ilgili mekanizmaların aktive olmasının patogenezde rolü olabileceğine dikkat çekmektedir.Bu çalışma, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Nöroloji Kliniği'nde IHS kriterlerine göre kesin migren tanısı alan 52 hasta ve 52 sağlıklı kontrol grubunda prospektif olarak yapıldı. VEMP çalışmasıyla elde ettiğimiz ölçüm sonuçları migren tanısı almış hastalar ile kontrol grubunda karşılaştırıldı.Migrenli hastalarda sol p1 amplitüdünde ve sol p1-n1 amplitüd farkında anlamlı düşüklük saptandı. Buna karşılık, n1 amplitüd değerleri, p1 ve n1 latans değerleri, sağ-sol kulak p1 latans farkı, sağ-sol kulak n1 latans farkı, sağ-sol kulak p1-n1 amplitüd farkı değerleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak fark göstermiyordu.Tek taraflı olarak saptanan p1 amplitüdündeki ve p1-n1 amplitüd farkındaki kısalmanın migrenli hastalarda daha önce yapılan VEMP çalışmaları göz önüne alındığında anlamlı olmadığı düşünüldü.Sonuç olarak; VEMP testinin migrendeki kullanımını ve anlamlılığını destekleyecek geniş hasta gruplarıyla birçok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Migraine is a primary type recurrent headache, which is most prevalent between ages 30-39 and is more common among women. A migraine induced headache is pulsating, lasts between 4 to 72 hours, could either be unilateral or bilateral and is potentially accompanied by other symptoms, such as nausea, vomiting, photophobia and phonophobia. It is usually provoked by movement and causes considerable loss of work productivity.Prior to the headache attacks, some patients may experience a 5 to 60 minute long aura in the form of positive or negative visual or auditory phenomena and slurred speech. Migrane is diagnosed clinically and any radiology or labaratory tests performed are only useful to eliminate secondary causes. There has been several hypotheses to date regarding the pathogenesis of migraine. The most interesting one that came out in recent years is the brainstem generator theory. According to this theory, structures on brain stem contribute to the formation of migraine related headaches, therefore in case of a migraine the brain stem is said to be affected.This study has been performed prospectively with 52 patients with a definitive diagnosis of migraine in accordance with the IHS criteria. and a control group 52 healthy individuals at the Neurology Clinic of Inonu University, Turgut Ozal Medical Center. Results of VEMP testing were compared between the patient and control groups. The purpose is to evaluate its contribution to pathogenezis. A significant decrease was determined for left p1 amplitude and left p1, n1 latency values in migraine patients. Other than that, there was no statistically meaningful difference with the control group for n1 amplitude values, p1,n1 latency values, right-left ear n1 latency values and right-left ear amplitude difference.Considering the results of previous VEMP studies, it was decided that the one sided finding of a decrease in p1 amplitude and p1-n1 amplitude difference was not meaningful.As a result, further studies are needed with larger groups of patients to support the use and increase the meaningfulness of VEMP testing in migrane cases.