Akut civa intoksikasyonuna bağlı tübüler hasarın belirlenmesinde idrar KIM-1 (Kidney injury molecule-1) düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of urine KIM-1 (Kidney injury molecule–1) levels in acute mercury ıntoxication related tübüler injury
- Tez No: 417408
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DAVUTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Civa oda ısısında sıvı halde olan tek metal olup, kolayca buharlaşabilir. Metalik civa, inorganik ve organik civa bileşikleri; kağıt, deri ve boya endüstrisi, elektrikli cihazlar, pil, barometre ve termometre ölçüm aletleri yapımında, antiseptik olarak ve diş hekimliğinde amalgam dolgu yapımında kullanılmaktadır. Civanın toksik etkisi kimyasal bileşimine ve maruziyet yollarına göre değişir. Genel olarak civa başlıca sinir sistemini ve böbrekleri etkiler. Hayvan deneylerinde ve kronik civa maruziyeti olan yetişkin insanlarda civanın nefrotoksik etkisini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Biz akut elemental civaya maruz kalmış çocuklarda tübüler hasar gelişip gelişmediğini ve KİM-1 biyomarkırının serum kreatinin, BUN ve proteinüri gibi klasik yöntemlerle korelayonunu literatür bilgileri ışığında göstermeyi amaçladık. Bu amaçla bu çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Çocuk Nöroloji Bilim Dalı polikliniğine 20 Şubat - 3 Mart 2012 tarihleri arasında başvuran ve kan civa düzeyi 10 mikromol/ml' nin üzerinde ya da idrar civa düzeyi 15 mikromol/ml' nin üzerinde olan 37 çocuk hasta ve herhangi bir nedenle polikliniğe başvurup bilinen üriner sistem hastalığı olmayan 34 çocuk çalışmaya alındı. Alınan kanlardan serum kreatinin ve BUN düzeyleri çalışıldı. İdrar örneklerinden ise biyokimyasal yöntemlerle hematüri ve proteinüri, mikro elisa yöntemiyle idrar KİM-1 (Kidney injury molecule-1) düzeyleri çalışıldı. Çalışmamızda civa intoksikasyonu tanısı almış hastalarla kontrol grubu arasında serum kreatinin ve idrar KİM-1 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptamadık (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Mercury is the only metal that liquid at room temperature and it can vaporize easily. Elemental mercury, inorganic and organic mercury are used in paper, leather and paint industries, manufacture of technical instruments, batteries, barometers, termometers and also used as antiseptic agent and a component of dental silver amalgam. Toxic effects of mercury depends on the way of exposure and the type of chemical compositions of mercury. İn general, mercury effects primarily nerve system and kidneys. There is a lot of cases about people and animal experiments that showed the nefrotoxic effects of mercury. We worked for find out if the children with exposure of elemental mercury get tubuler injury or not. İn the light of the presented literatüre we also try to find out the correlation between KİM-1 biomarker and classical biomarkers such as; serum creatinin, BUN and proteinuria. For this purpose at 20 february – 3 march 2013, 37 children patients which blood mercury levels more than 10 mmol/ml or urine mercury levels more than 15 mmol/ml and 34 other children patients with no kidney problems who apply to pediatric and pediatric neurology department of Kahramanmaras Sütcü İmam Univercity Education and Reserch Hospital included in this study. Serum creatinin and BUN levels worked from blood samples. Proteinuria and hematuria worked with biochemical analysis of urine samples and KIM-1 biomarkers worked with microelisa. In our study, we could not find any significant difference about serum creatinin and KIM-1 levels between patient of mercury exposure and control group (p>0,05).