Diyabetin erken ve geç döneminde elektrofizyolojik bulgular
Electrophysi̇ologi̇cal fi̇ndi̇ngs in early and late peri̇od of di̇abetes
- Tez No: 417413
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT NAÇITARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Diyabetes mellitus (DM), dünya nüfusunun en az %8.3 etkileyen küresel bir epidemidir. Diyabetik nöropati, farklı bireylerde farklı sinir liflerinin değişik derecelerde etkilenmesi sonucu gelişir. Bu çalışmada amaç; diyabetik hastaların erken ve geç döneminde standart sinir iletim çalışmalarının yanı sıra, ince lif nöropatisi tanısında kullanılan sempatik deri yanıtı, kutanöz sessiz periyot ve kalp hızı değişkenliği ölçümlerindeki elektrofizyolojik bulguları saptamaktır. Çalışmaya tip 2 DM tanısı konulan, 51 hasta ile 51 sağlıklı kontrol alındı. Hastalar, erken DM (DM süresi ≤60 ay) ve geç DM (DM süresi >60 ay) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalara Michigan Nöropati Tarama Enstrümanı, Michigan Otonom Semptom Anketi ve DN4 anketi uygulandı. Hastaların motor ve duyu sinir iletim çalışmaları yapıldı ve kutanöz sessiz periyot (KSP), sempatik deri yanıtı (SDY) ve kalp hızı değişkenliği parametreleri (RR max/min ve Ekspirasyon/İnspirasyon [E/İ] indeksi) kaydedildi. Rutin sinir iletim çalışmalarında, alt ekstremite sinir iletim anormalliklerinin üst ekstremiteden daha önce geliştiği, duyu sinir iletim çalışmalarının motor sinir iletim çalışmalarından daha erken etkilendiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is a global epidemic that affects at least %8.3 of the world population. Diabetic neuropathy develops as a result of different nerve fibers are affected to varying degrees in different individuals. This study aims to determine the electrophysiological findings in the early and late period of diabetes which is used to diagnosis of small fiber neuropathy such as cutaneous silent period, sympathetic skin response and heart rate variability measurements in addition to standard nerve conduction studies. This study were included 51 patients who diagnosed type 2 DM and 51 healthy controls. Patients were divided into two groups as early DM (DM duration ≤60 months) and late DM (DM duration >60months). Patients were administered the Michigan Neuropathy Screening Instrument, the Michigan Autonomic Symptom Survey and the DN4 questionnaire. Cutaneous silent period (CSP), sympathetic skin response (SSR) and heart rate variability parameters (RR max/min and expiration/inspiration [E/I] index) were recorded in all patients in addition to motor and sensory nerve conduction studies. Nerve conduction abnormalities were detected in lower extremity evolved earlier from which of the upper limbs on routine nerve conduction studies and the sensory nerve conduction studies are affected earlier from motor nerve conduction. The groups were compared in terms of small fiber neuropathy.