Migren ve leptin düzeyi ile leptin G2548A ve A19G gen polimorfizmi arasındaki ilişki
Relationship migraine with leptin levels and lepti̇n G2548A and A19G gen poli̇morphi̇sms
- Tez No: 417415
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve amaç: Migren trigeminovasküler sistemdeki anormalliğin neden olduğu bilinen kronik epizodik bir baş ağrısı sendromu olup, yüksek prevelansı ve işgücünde neden olduğu kayıp dolayısıyla en önemli hastalıklardan biridir. Migrenin obezite, leptin hormonu ve immun sistemle muhtemel ilişkisi son yıllarda ilgi çekmektedir. Leptin hormonu ise antiobezite hormonu olup, mutasyonu ve eksikliği obezite ile sonuçlanmaktadır. Leptinin ayrıca son yıllarda immun sistem ve migrenle ilişkiside sık çalışılan konulardandır. Ancak migren-leptin hormonu düzeyi ilişkisi ile ilgili sonuçlar çelişkili olup, genetik defekti ile ilgili ise daha önce bir çalışma yapılmamıştır. 2548 ve 19 ise leptin geni üzerinde hormonun salgılanmasını sağladığı düşünülen bölgelerdir. 2548 bölgesinin promotor olduğu düşünülmektedir. 19 ise ekson bölgesidir ve leptinin mRNA'ının üretilmesinde rol aldığı düşünülmektedir. Bu yüzden çalışmamızda özellikle leptin geninin bu bölgelerini seçtik. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Nöroloji polikliniğine ayaktan başvuran 50 kadın ve 12 erkek migren hastası ile 46 kadın ve 14 erkek sağlıklı kontrol alındı. Her iki grubun vücut kitle indeksleri kayıt altına alındıktan sonra, her iki gruptan sabah 08.30-09.30 saatleri arasında mor renkli EDTA'lı tüpe ve jelli sarı biyokimya tüpüne açlık kanı alındı. Jelli tüp ile LDL, HDL, trigliserit ve mikroeliza kit ile leptin hormon düzeyi çalışıldı. Mor renkli tüpte primer ile işaretlenen G2548A ve A19G bölgeleri PCR ile çoğaltılarak saf DNA elde edildi. Daha sonra uygun enzimlerle kesilerek agaroz jel üzerinde yürütme yöntemi uygulandı ve sonuçlar fotoğraflandı. G2548A için jel üzerinde yürütülen bantlar GG, GA veya AA olarak, A19G için yürütülen bantlar ise AA, AG, GG polimorfizmi olarak tanımlanıp istatiksel anlamlılığı araştırıldı. Sonuçlar: Hasta ve sağlıklı kontrol grubu yaş ve cinsiyet dağılımı eşit ve dengeli biçimde sağlandıktan sonra VKİ, LDL, HDL, trigliserit, Leptin düzeyi, G2548A ve A19G polimorfizmi ve allel dağılımı açısından karşılaştırıldı. Her iki grupta LDL, HDL ve trigiliserit ortalamaları açısından anlamlı fark bulunamadı VKİ kadın hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti. Erkek hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunamadı. Leptin ortalaması kadın hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksekti. Erkek hasta ve kontrol grubu arasında ise istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. G2548A polimorfizmi açısından hasta ve kontrol grupları arasında GG, GA, AA genotip dağılımı açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. G ve A allel dağılımı açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatiksel açıdan anlamlı fark bulunamadı. A19G polimorfizmi açısından hasta ve kontrol grupları arasında AA, AG, GG genotip dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. A ve G allel dağılımı açısından hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunamadı
Özet (Çeviri)
İntroductıon and Purpose: Migraine is known as a chronic episodic headache sydrome caused by an abnormality of trigeminovascular system. Because of its high prevelance and causing loss of labour productivity, it is one of the most important disease. In recent years relationship of migraine between obesity, leptin hormone and immune system has taken many interests. Leptin hormone is an anti-obesity hormone and lack or mutation of leptin gene results in obesity. Also the relationship leptin between migraine and immune system is one of the frequently investigated subjects. But datas about realtionship between leptin and migraine are conflicting. Up to date, there is no study about genetic defect of leptin encoding gene. 2548 and 19 are the genomic regions on leptin gene which are thought to provide excretion of this hormone. It is thought that 2548 is the promoting zone. The region 19 is an exon region that plays role of producing leptin's mRNA. For that reason, we investigated that regions of leptin gene. Materials and Methods: For our study, we chose 50 female, 12 male patients who have diagnosis of migraine and also 46 female, 14 male healty individuals as a control group who are accepted in Outpatıents Clınıcs of Department of Neurology, Kahramanmaraş Sütçü İmam University Hospital. After both group's body mass indexes were enrolled, we got appetite blood samples into two types of tubes (purple tube which contains EDTA and yellow tube contains gel) at 8: 30-09: 30 a.m. LDL, HDL, Trigliserid, Leptin hormone levels were measured in yellow tubes. In purple one G2548A and A19G regions were multiplied by PCR and so that we obtained pure DNA molecules. We carried out cutting prodecure with restriction enzyme then made agarose gel electrophoresis and the results were photographed. The described bands on gel for G2548A polimorphism were as GG, GA or AA and for A19G were as AA, AG and GG. We looked for (evaluated) statistical meanings for those polimorphisms. Results: After patients and healty groups were arranged equally according to their age and sex, they were compared about their BMI, LDL, HDL, Trigliserid, Leptin levels, G2548A and A19G polimorphisms and genetic allele distributions. There was no statistical significance between two groups about mean LDL, HDL and trigliserid levels. BMI (body mass index) was higher in female patient group than control group. That was statistically meaningful. There was no statistical significance between male patient and control group. Mean leptin levels were higher in female patient group than control group. There was no statistical significance between male patient and control group. For G2548A gene polmorphism there was no statistical significance about GG, GA, AA genotype distribution between patient ve control groups. There was no statistical significance for two groups about G and A allele distributions. For A19 gene polimorphism there was no statistical significance about AA, AG, GG genotype distributions between two groups. There was no statistical significance for two groups about G and A allele distributions.