Zirkonya ve titanyum metal alt yapılara yüzey şartlandırma amacıyla uygulanan farklı lazer sistemlerinin porselen bağlantı dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigations of effects of different laser applications on shear bond strength of porcelain to zirconia and titanium substructures
- Tez No: 417423
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın amacı; farklı lazer uygulamaları ile şartlandırılmış zirkonyum oksit ve titanyum metal alt yapılar ile porselenin bağlantı dayanımını incelemektir. Toplamda 140 adet örnek, zirkonyum oksit ve titanyum oksit metal alt yapı, CAD/CAM cihazında ISO 11405 standardına uygun olarak çapı 7 mm., kalınlığı 3 mm. ebatlarında olmak üzere hazırlandı. Örnekler, uygulanan yüzey işlemine göre 14 farklı gruba ayrıldı.(n=10) Lazer uygulamaları çalışma için belirlenen iki farklı çıkış gücünde uygulandı. Uygulanan yüzey işlemine göre; Kumlama, Er-YAG (1,5 Watt ve 2,5 Watt), Nd-YAG (1,5 Watt ve 2,5 Watt), Ho-YAG (4 Watt ve 10 Watt) grupları oluşturuldu. Yüzey işlemleri uygulandıktan sonra ISO/TR 11405 standartlarına uygun olarak, çapı 5 mm. yüksekliği 3 mm. olacak şekilde düşük ısı porseleni (Ti-22 Kuraray-Noritake) üretici firma talimatlarına göre zirkonyum oksit ve titanyum oksit metal alt yapılara uygulandı ve sonrasında akrilik bloklara gömülen örnekler 24 saat boyunca 37±1°C distile su içerisinde bekletildi (Nüve BM 302- Nüve Sanayii Malzemeleri İmalat ve Ticaret A.Ş Ankara/Türkiye). Makaslama testi Universal test cihazında (Lloyd instruments LF Plus segensworth Fareham/England) 0,5 mm/dak. kafa hızında yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS (Statistical package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, ABD) bilgisayar paket programında 22.0 versiyonu kullanılarak (Kolmogorov-Simirnov) Varyans Analizi, Tukey testi ve iki ortalamanın arasındaki farkın önemlilik testi ile değerlendirildi (α=0,05). Yüzey analizi için, makaslama testinden sonra, her bir grup için bir örneğe SEM görüntüleme uygulandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, gruplar arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulundu. En yüksek bağlantı değerleri; zirkonyum oksit alt yapı materyali için Kumlama grubunda elde edilirken, titanyum oksit örnekleri için en Kumlama+Nd-YAG grubunda elde edilmiştir. Sonuç olarak, lazer uygulaması, porselenin alt yapıya bağlantısını arttırmada etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the bond strenght of low fusing porcelain to zirconium oxide and titanium substructures that was irriadiated with different laser applications. 140 samples of zirconium dioxide and titanium substructure made by CAD/CAM device in accordance with the ISO 11405 standard diameter of 7 mm and thickness of 3 mm. The samples were randomly divided into 14 groups according the applied surface treatments.(n=10) According to surface treatments; Sandblasting, Er-YAG laser irradiated at 1,5 Watt or 2,5 Watt, Nd-YAG laser irradiated at 1,5 Watt or 2,5 Watt, Ho-YAG laser irradiated at 4 Watt or 10 Watt were created. After surface treatment low fusing porcelain which was prepared according to ISO/TR 11405 standarts as mentioned (Ti-22 Kuraray-Noritake) was applied onto zirconium oxide and titanium substructures according to manufacturer's instructions and these samples which were embedded in acrylic resins were stored in distilled water at 37±1°C for 24 h (BM 302 Core - Core Industrial Equipment Manufacturing and Trade Co. Ankara / Turkey). Later examples of Prosthodontics, Faculty of Dentistry, Cumhuriyet University Research Labs, Universal testing machine (Lloyd Instruments, Fareham LF Plus Segensworth / England), 0.5 mm / min. head speed was subjected to shear bond strength test. The statistical analysis of the data obtained from the SPSS (Statistical Package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, USA) using the computer package program version 22.0 (Kolmogorov-Simirnov) analysis of variance, Tukey tests and significance test of the difference between the two averages were used to compare the bond strength results(α=0,05). SEM analysis were also performed for one specimen of each group after shear bonding strength test to evaluate the nature of the fracture surface.