İmplant üstü sabit protezlerde, farklı kuron sökümü işlemlerinin implantın osseointegrasyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of different crown removing procedures on the osseointegration of dental implants in implant retained fixed prosthesis
  1. Tez No: 417424
  2. Yazar: YASEMEN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın amacı; implant üstü sabit protezlere uygulan farklı kuron söküm işlemlerinin implantların osseointegrasyonlarına olan etkilerini incelemektir. Çalışmamızda, toplam 8 adet erkek Yeni Zellanda tavşanına, 3,5 mm çapında, 7 mm boyunda 32 adet dental implant uygulandı. Her bir tavşana, sağ ve sol tibiasına 2'şer adet olmak üzere 4 adet implant yerleştirildi. Yerleştirilen implantların osseointegrasyonu için 4 haftalık bir süre beklendi. İmplantasyondan 4 hafta sonra Rezonans Frekans Analizi (RFA) yöntemiyle çalışan bir cihazla implantların osseointegrasyon değerleri (ISQ) ölçüldü. Daha sonra protetik safhaya geçilerek implantlara abutmentlar yerleştirildi ve implant üstü metal kuronlar bir dual-cure rezin siman ile abutmentlara simante edildi. Simantasyondan 24 saat sonra, deney hayvanları sakrifiye edildi ve elde edilen sakrifiye tibialar yapılan kuron sökümü işlemlerine göre 3 gruba ayrıldı. 1. Gruptaki kuronlar elmas frezler aracılığıyla kesilerek (Grup F), 2. gruptaki kuronlar otomatik vurmalı kuron sökücü ile (Grup V), 3. Gruptaki kuronlar ise havalı kuron sökücü ile (Grup H) söküldü. Söküm sonrasında abutmentlar çıkarılarak implantların osseointegrasyon değerleri tekrar ölçüldü ve kaydedildi. Daha sonra sakrifiye tibialar içindeki implantlar, ters tork cihazı ile çıkarıldı ve uygulanan maksimum çıkarıcı kuvvetler (RTV) tespit edildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Kruskal Wallis, Mann-Whitney U ve Wilcoxon testleri kullanıldı ve ISQ ve RTV arasındaki ilişkinin tespiti için ise regresyon analizi yapıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, en yüksek ISQ değeri H grubunda, kuron sökümü öncesinde ölçülürken (66,9), en düşük ISQ değeri ise kuron sökümü sonrasında, V grubunda görüldü (53,5). Kuron sökümü sonrasında V grubu örneklerinde ISQ değerlerinde önemli derecede düşüş tespit edilirken (p> 0,05) diğer gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0,05). Benzer şekilde, grupların ortalama ters tork değerleri arasında istatistiksel olarak önemli bir farka rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of different crown removing procedures on the osseointegration of dental implant in implant retained fixed prosthesis. In this study, 32 dental implants with with 3.5 mm diameter and 7 mm length were applied on eight male New Zelland rabbit. Two implants were bilaterally placed into the tibia bone of the each rabbit. In order to the osseointegration of implants, it was waited for 4 weeks. After 4 weeks, osseointegraton of implants (ISQ) were measured with a resonance frequency analysis (RFA) device. Abutments were then fixed into the implants and metal crowns were cemented with a dual-cure resin cement. After 24 hours, all animals were sacrificed and harvested tibias were divided into 3 groups according to different crown removing methods. Group F: crowns were removed by cutting with a diamond bur; Group V: crowns were removed by using automatic crown remover; Group H: crowns will be removed by using automatic air driven crown remover. Following crown removing procedures, osseointegration of implants were measured again with the RFA device. Moreover, reverse torque test was applied on the implants and the maximum torque values (RTV) were recorded. The data were analyzed with Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U and Wilcoxon tests (α=0.05). In order to determine a correlation between ISQ and RTV, regression analysis was performed on data. According to the results of the present study, the highest ISQ values were seen in Group H before crown removing (66.9), whereas the lowest ISQ values were detected in Group V after crown removing (53.5). After crown removing, significant decrease were detected in Group V's ISQ value,but no significant difference in ISQ values was found between other groups (p>0.05). Similarly to ISQ values, there is no significant difference in RTV between all groups (p>0.05).