Dört kavite dezenfektan solüsyonunun ve iki farklı lazer sisteminin dentin adezivlerin mikro makaslama bağlanma dayanımı üzerine etkinliği
The efficacy of four cavity disinfectant solutions and two different types of laser on the micro-shear bond strength of dentin adhesives
- Tez No: 417428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN HUBBEZOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, dört farklı dezenfektan solüsyonu ve iki farklı lazer sisteminin, self-etch ve etch-and-rinse adeziv sistemlerin mikro-makaslama bağlanma dayanımı üzerine etkinliğinin in-vitro olarak araştırılmasını amaçlamıştır. Bu çalışmada, 70 daimi insan molar dişin orta-kronal dentin yüzeyini açığa çıkaracak şekilde, oklüzal yüzeye paralel su soğutması altında, düşük hızlı elmas disk ile kesildi. Açığa çıkmış dentin yüzeylerinde standart smear tabakası oluşturmak için # 600, 800, 1000 ve 1200 gritlik silikon karbit zımpara ile 60 sn boyunca düzleştirildi. Örnekler rastgele olarak 7 ana grubuna ayrıldı (n=10) ve sonrasında kavite dezenfeksiyon işlemleri uygulandı. Grup 1, Serum Fizyolojik (Kontrol Grubu); Grup 2, Sodyum Hipoklorit (NaOCl); Grup 3, Klorheksidin Glukonat (CHX); Grup 4, Süper-okside su (SPO); Grup 5, Ozonlu su (OS); Grup 6, KTP Lazer; Grup 7, Er:YAG Lazer. Sonra ana gruplar self-etch (Clearfil S3 Bond Plus) ve etch-and-rinse (Bisco All-Bond Universal) adeziv sistem olarak iki alt gruba ayrıldı. Dört adet kompozit rezin (Cavex Quadrant Universal LC) silindiri, tygon tüpleri kullanılarak bondlanmış dentin yüzeyine uygulandı. Örnekler mikro-makaslama modunda üniversal test cihazında (LF Plus, LLOYD, England) test edildi. Sonuçlar iki yönlü varyans analizi ve Tukey testi ile değerlendirildi. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, self-etch adeziv grupları en düşükten en yükseğe doğru sırasıyla şu şekilde sıralanabilir; CHX0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study, was to investigate the efficacy of four cavity disinfectant solutions and two different types of laser on the micro-shear bond strength of dentin adhesives as in-vitro. In this study, 70 permanent human molar teeth were sectioned parallel to the occlusal surface to expose dentin in the midcoronal with a low-speed diamond disk under water coolant. The each dentin surface was flattened on wet using #600, 800, 1000 ve 1200 grit silicon carbide paper for 60 s to standardize the smear layer. At the beginning the specimens were randomly divided into 7 main groups (n=10) and then cavity disinfection procedures were applied; Group 1, Saline (Control); Group 2, Sodium Hypochlorite (NaOCl); Group 3, Chlorhexidine Gluconate (CHX); Group 4, Super-oxidized water (SPO); Group 5; Aqueous ozone (AO); Group 6, KTP laser; Group 7, Er:YAG laser. Then the main groups were randomly divided into two subgroups as self-etch (Clearfil S3 Bond Plus) and etch-and-rinse (Bisco All-Bond Universal) adhesive systems. Four cylinders of composite resin were applied to each bonded dentin surface using a tygon tube. The specimens were tested in micro-shear mode in an universal testing machine. The results were analyzed by two-way ANOVA and Tukey's tests. The self-etch adhesive groups could be listed respectively from lowest to highest as; CHX0.05). When adhesive systems were compared with each other; there were found statistically significant differences within NaOCl groups, KTP laser groups and Er:YAG laser groups. In the light of this study, CHX adversely affected to bond strength of dentin adhesive systems as cavity disinfectant solution. Especially in order to bond strength, the Er:YAG laser applied with self-etch adhesive system and NaOCl solution used with etch-and-rinse adhesive system were advisable for cavity disinfection.